Макар че днес коледната елха се счита за християнски обичай, всъщност той възниква в древността.
В Древен Египет са украсявали палмите. Германските племена по-късно украсяват вечнозелени клонки, за да отпразнуват дара на светлината около най-късия ден на годината – 21 декември.
В началото хората са украсявали само клонки от елхи, ели, борове и чак през 1597 г. започват да украсяват цели дървета. Вечнозелените дръвчета символизират вечен живот.
За първи път елхата става коледно дръвче в Германия. Старите германци вярвали, че в нея живее духът на гората, който ги закриля, а по-късно вечнозеленият цвят на клоните ѝ вече означавал вечна вяра в Христос. От германските обичаи дошъл и този, елхата да се украсява с играчки, светлини и под елхата да се оставят много подаръци.
Вижте в галерията ни как хората са празнували Коледа от началото до средата на XX век!
Прочетете още
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО
- 08:26 Стана ясно кой е младежът, убит заради 40 евро на Лъвов мост
- 21:06 Нападнаха екип на GlasNews по време на репортаж край "Лъвов мост", има задържани СНИМКИ
- 23:00 Дневен хороскоп за 23 юни: Близнаци, любовта е във въздуха - уловете я!