Президентът на САЩ Доналд Тръмп и китайският лидер Си Дзинпин се очаква да се срещнат следващата седмица в Пекин на двудневна среща на върха, която може да окаже влияние върху следващия етап от съперничеството между двете най-големи световни сили.

По време на разговорите се очаква да бъдат обсъдени войната в Иран, търговските отношения, Тайван, изкуственият интелект и други ключови теми, по които Вашингтон и Пекин имат сериозни различия.

Последната среща между Тръмп и Си се състоя през октомври 2025 г. в Южна Корея. Тогава двамата лидери договориха временно прекратяване на тежък търговски конфликт, при който САЩ наложиха високи мита върху китайски стоки, а Китай заплаши да ограничи доставките на редкоземни елементи, важни за световната индустрия.

Предстоящата визита в Пекин може да покаже дали постигнатото крехко примирие между двете страни ще се запази.

Основни теми на срещата

Една от водещите теми ще бъде търговията. Вашингтон настоява за по-големи китайски покупки на американски самолети Boeing, говеждо месо и соя. Обсъжда се и създаването на специални механизми за инвестиции и търговия, които да определят сфери на икономическо сътрудничество, без да засягат националната сигурност.

От своя страна Китай ще постави акцент върху митата, технологиите и Тайван. Пекин вероятно ще настоява за удължаване на търговското примирие и за облекчаване на американските ограничения върху износа на модерни полупроводници, необходими за развитието на китайската индустрия.

Темата за Тайван остава една от най-чувствителните. Китай смята острова за част от своята територия, докато САЩ поддържат близки отношения с Тайпе. Очаква се Си Дзинпин да поиска от Тръмп да намали американската подкрепа за самоуправляващия се остров.

Войната в Иран усложнява отношенията

Срещата се провежда на фона на войната в Иран, който е един от най-близките партньори на Китай в Близкия изток. Конфликтът доведе до глобална енергийна криза и отклони американски военни ресурси от Азия.

Очаква се Тръмп да поиска от Пекин да окаже натиск върху Иран за повторно отваряне на Ормузкия проток — ключов маршрут за световните петролни доставки.

Китай обаче подхожда предпазливо. Пекин призовава за преговори, но същевременно подчертава правото на Иран на мирно използване на ядрена енергия. Това може да се превърне в една от най-спорните теми по време на срещата.

Очакванията остават умерени

Въпреки че Тръмп често подчертава добрите си лични отношения със Си Дзинпин, анализатори не очакват голям пробив. По-вероятен резултат са ограничени договорености в областта на инвестициите и удължаване на временното търговско примирие.

Срещата може да даде начало на нов кръг от разговори между двете страни, но дълбокото недоверие между Вашингтон и Пекин остава. И САЩ, и Китай се стремят да намалят зависимостта си един от друг, докато стратегическото им съперничество продължава.

Сред допълнителните теми, които може да бъдат обсъдени, са контролът върху изкуствения интелект, китайската ядрена програма, сигурността в Южнокитайско море, ограничаването на фентанила към САЩ и случаят с хонконгския продемократичен активист Джими Лай.

Предстоящата среща в Пекин едва ли ще реши основните противоречия между двете сили, но може да покаже дали те са готови поне временно да избегнат нова ескалация.