Турция обвини днес израелския премиер Бенямин Нетаняху в "явен расизъм" след неговото твърдение, че Израел не е държавата-нация на всички негови граждани, а "само на еврейския народ", предаде АФП, цитирана от БТА.

Осъждам този явен расизъм и тази дискриминация, написа в Туитър Ибрахим Калън, говорител на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

1,6 милиона араби/мюсюлмани живеят в Израел. Ще реагират ли западните правителства или още веднъж ще запазят мълчание под натиск?, добави той.

Нетаняху заяви отново в неделя, че Израел не е държавата-нация на "всички негови граждани", а "единствено на еврейския народ", изключвайки арабското население на страната. Той направи това изявление в разгара на предизборната кампания за парламентарните избори на 9 април.

Нетаняху направи този коментар в профила си в Инстаграм, реагирайки на полемика, предизвикана от позиция, изразена от актрисата Ротем Сала в същата социална мрежа. Нетаняху повдигна темата и при откриването на седмичното заседание на правителството.

Актрисата и манекенка Ротем Сала написа текст, защитаващ правата на арабското малцинство, което представлява 17,5 процента от населението, като изтъкна, че "държавата Израел е държава на всички нейни граждани".

Нетаняху реагира като заяви, че всички граждани, включително арабите, се ползват с равни права, но припомни съществуването на спорен закон, приет миналата година, според който Израел е държавата-нация на еврейския народ.

"Израел не е държавата на всички негови граждани", написа Нетаняху, "тъй като според основния закон за нацията, който приехме, Израел е държавата-нация на еврейския народ - и единствено на еврейския народ".

Нетаняху бе обвинен от опозицията, че е демонизирал арабите в Израел преди изборите с цел да увеличи процента на участие на десните избиратели.

Арабите в Израел са основно палестинци, останали в своите земи след създаването на Израел през 1948 г. и подкрепящи палестинската кауза.

Турция на президента Ердоган твърдо подкрепя палестинската кауза и редовно критикува израелската политика въпреки размразяване на отношенията между Анкара и Израел през 2016 г. след няколко години на дипломатическа криза.