Наскоро космическият телескоп Джеймс Уеб си взе почивка от наблюдение на далечни галактики, за да изследва обекти, които са по-близо до Земята. Поредицата от скорошни снимки показва Нептун, както и неговите пръстени и спътници, пише The Guardian.
Внезапно обаче НАСА спешно събира комисия за решаване на проблем, възникнал с една от основните камери на телескопа Джеймс Уеб. Агенцията каза в изявление, че комисията ще разгледа „възникналата аномалия“, пише Futurism .
Към момента е известно, че повредата е възникнала в един от инструментите на телескопа, който се занимава с обработка на изображения. Докато аномалията не бъде коригирана, някои операции на телескопа ще бъдат спрени.
НАСА каза в изявление, че много скъпата камера със среден инфрачервен (MIRI) и спектрограф на телескопа са се повредили. Проблеми възникнаха, когато тези телескопни инструменти трябваше да преминат към спектроскопия със средна разделителна способност (MRS). Този инструмент за наблюдение е изключително важен, тъй като ви позволява да виждате дължини на вълните на светлината, които са неуловими за човешките очи.
Преди последните изображения на Webb, последното такова наблюдение на Нептун беше извършено с помощта на космическия кораб Voyager 2. Доскоро това беше единственият създаден от човека кораб, прелетял покрай Нептун през 1989 г. Кратката им "среща" продължи само няколко часа.
„Несравнимата способност на телескопа Webb да наблюдава обекти в инфрачервени лъчи предостави нови прозрения за атмосферата на Нептун“, каза Марк Маккориан, старши изследователски съветник на ESA.
По време на наблюденията си телескопът Webb успя да премахне "всичкия прах и фон", за да могат учените да изследват състава на атмосферата на Нептун.
Отбелязва се, че в изображенията на космическия телескоп Хъбъл Нептун е имало тъмносин оттенък, което му придава метан в атмосферата. Но на снимките на телескопа Webb планетата изглеждаше в сиво-бели нюанси. Тази промяна на цвета не се е случила със самата планета, а поради инструментите, които са направили снимките. Основната камера на телескопа Webb NIRCam успя да направи снимка в близкия инфрачервен диапазон.
Изображения на Нептун от Вояджър 2, Хъбъл и Уеб Снимка: Научен институт за космически телескопи/ESA/Webb
„Пръстените на Нептун отразяват по-добре инфрачервеното лъчение, поради което са толкова видими на снимките“, казва Маккориан.
На изображението се вижда и много яркият северен полюс на Нептун. Тъй като планетата е наклонена към Земята и прекарва 164 години за един оборот около Слънцето, учените все още не са успели да видят толкова добре един от полюсите на планетата.
Сателитите на Нептун също присъстват на снимката, поне можем да видим 7 от наличните 14. На едно от изображенията над планетата се извисява ярка и заострена звезда, но всъщност този обект е Тритон, огромната и странна луна на Нептун.
Луните на Нептун Снимка: Научен институт за космически телескопи/ESA/Webb
Луната Тритон, която е по-голяма от планетата джудже Плутон, е покрита с ледена кора, така че отразява повече светлина и изглежда толкова ярка на изображението. В същото време самият Нептун поглъща по-голямата част от светлината.
Поради неправилната орбита на Тритон около Нептун, учените отдавна предполагат, че луната е обект, който идва от пояса на Кайпер и е уловен от гравитацията на планетата.
За съжаление днес стана известно, че основната камера на телескопа James Webb е счупена. НАСА спешно свиква среща, за да разбере причината за аномалията.
Превод: GlasNews