Потребителите на смартфони, базирани на операционната система Android, са застрашени от нов троянец, който за първи път се появи в интернет през март тази година и вече е атакувал поне 10 000 души в 144 държави. Това съобщават анализатори на американската компания Zimperium, специализирана в мобилната сигурност.
Съобщава се, че основната задача на този троянски вирус е да открадне акаунти в социалните медии. Изследванията показват, че зловредният софтуер, наречен FlyTrap, може да е с произход от Виетнам.
Посочва се, че троянецът е бил разпространен, включително чрез Google Play Store, администрацията на този сайт е премахнала поне девет заразени приложения. В други магазини обаче според експертите на Zimperium те все още присъстват. Повечето от тези приложения твърдят, че предлагат на потребителите промоционални кодове за Netflix и Google AdWords.
За да използвате такива приложения, трябва да влезете във Facebook. След като влезе в акаунт, вирусът краде от социалната мрежа личните данни на потребителите, историята на местоположенията, идентификаторите, както и имейл адресите, IP адресите и бисквитките, което позволява на хакерите да получат достъп до акаунта и да го използват за своя собствена цели.
Внимавайте!
Опасно! Откриха нов вирус на Android, който краде лични данни
Прочетете още
- 17:00 Потрес! Възрастна жена се хвърля по коли заради място
- 16:00 Паркиране по софийски: Шофьор сряза ограничително колче с флекс
- 18:00 Старозагорец предупреди за съмнителен мъж: Проверява вратите! Бяга бързо!
- 19:00 Законът важи за всички… дали? Полицейски бус рисковано изпреварва при насрещни коли ВИДЕО