Арестуваните служители на Икономическа полиция в 4-о РУ в София злоупотребявали с имената на магистрати и свои колеги при рекета на търговци. Срещу сумите от около 2000 лв. или 2000 евро те обещавали на собственици на автокъщи, наргиле барове, магазини и заведения, че няма да ги проверяват или ще им съобщават предварително.

В сряда в сградата на районното управление бяха задържани шефът на сектора Красимир Кръстев и подчинените му Георги Найденов, Марио Дринцолов и Радослав Томов. “Те са опитни служители, които работят от доста време в системата”, каза шефът на “Вътрешна сигурност” в МВР Румен Ганев. Петият арестуван - Антони Апостолов, бил пуснат поради липса на доказателства.

Полицаите били хванати, докато един от тях получавал 2000 лв. белязани банкноти от търговец. Той първо искал 2000 евро, но склонил и на по-малко. Когато ръцете му светнали, твърдял, че пипнал химикал, намазан с фосфоресциращо вещество.

Групата действала от началото на 2017 г. и е изнудвала десетки търговци, съобщи наблюдаващият прокурор Ангел Кънев от спецпрокуратурата. При претърсванията в кабинетите на четиримата били

намерени

преписки

с изтекъл срок,

хвърлени под

маси и бюра

Полицаите изнудвали дори търговци, чиито преписки не били при тях, а в прокуратурата. “Директно са мамили хората”, каза Кънев. Рекетиран се оплакал в спецпрокуратурата през ноември. Във “Вътрешна сигурност” оперативна информация била получена през септември м. г.

Йерархията на престъпната група следвала йерархията на сектора, лидер бил началникът Кръстев. По думите на прокурор Кънев поведението на полицаите било много арогантно. Те дори се хранели в ресторанти и пазарували в някои магазини, без да плащат. Демонстрирали луксозен начин на живот, имали часовници и коли за хиляди левове. Никой от техните колеги обаче не подал сигнал за имотното им състояние. Сега данъчни ще ревизират както задържаните полицаи, така и близките им.

“Дирекция “Инспекторат” в МВР ще проверява имотното състояние на целия сектор “Икономическа полиция” в 4-о РУ”, увери Румен Ганев.

Младите служители в сектора, които са около 1/3 от всички, не “искали да си цапат ръцете”. Тези, които са показвали нетърпимост към корупцията, обаче били неглижирани, изолирани от ръководителя на сектора или затрупвани с работа.

В събота спецпрокуратурата ще поиска постоянен арест за четиримата арестувани. Те са обвинени за участие в престъпна група с лидер Красимир Кръстев, търговия с влияние, а един от тях - и в измама.