Консултации на българите във Великобритания, изпращането на още двама консулски служители в Лондон и откриване на консулска служба в Единбург, Шотландия. Това е част от плана на България при Брекзит без сделка, който правителството прие в сряда.
Великобритания трябва да напусне Европейския съюз на 29 март.
“Европейската комисия и страните членки работим да има сделка, но трябва да бъдем готови и за най-лошия сценарий”, каза външната министърка Екатерина Захариева след заседанието на правителството. Тя отново подчерта, че при твърд Брекзит българските граждани, които пътуват във Великобритания до 90 дни, ще пътуват безвизово. А българите, които към 29 март 2019 г. живеят на територията на Великобритания, ще могат по лесна процедура да кандидатстват за т. нар. статут за уседналост. Съответно българското правителство прие решение британските граждани, около 7000 души, реципрочно да имат лесна и достъпна регистрация.
Една от първите ни задачи ще бъде да направим Закон за промени на Закона за чужденците в Република България и правилник за прилагането му. Служителите на посолството в Лондон ще направят 20 информационни дни до средата на годината за българите на Острова.
Планът предвижда министерствата на външните работи, правосъдието, вътрешните работи и туризма да направят специални секции за Брекзит на интернет страниците си.
Сред другите мерки са обучения и семинари за български граждани във Великобритания за промяната при преценката и изплащането на обезщетенията от Държавното обществено осигуряване.
Държавата ще трябва да информира бизнеса и браншови организации за последиците от Брекзит. Освен това имаме готовност за сътрудничество с британското посолство за информационни кампании за правата на британските граждани, постоянно пребиваващи у нас.
“Планът съдържа мерки и в двустранен аспект. Те ще се предприемат единствено по въпроси, по които ЕС не предвижда общ подход за действие, и само ако възникне необходимост за запълване на правния вакуум”, пише в съобщение на Министерския съвет.