Премиерът Бойко Борисов и председателят на Европейския парламент Антонио Таяни обсъдиха проблема с пакет “Мобилност” в Брюксел вчера. Таяни обясни, че пакетът ще бъде разгледан в сряда по предложение на председателя на либералите в ЕП Ги Верхофстад, за да бъде гласуван на предпоследната сесия на парламента за този мандат идната седмица в Страсбург. “Смятам, че това е в нарушение на правилника, защото за първи път в пленарната зала ще влезе текст, който е отхвърлен в транспортната комисия”, посочи Борисов. Премиерът е категоричен, че решението за пакета трябва да се вземе от следващия състав на Европейския парламент.
Таяни посочи, че е предложил отлагане на разглеждането на пакета “Мобилност”, но социалистите и либералите в ЕП са гласували против.
Борисов коментира, че българското правителство и представителите на страната в Европарламента ще продължат с усилията си срещу приемането на правилата, ощетяващи транспортните работници не само в България, но и в други европейски страни. “Социалистите и либералите гласуват пакетът да влезе за разглеждане. Извънредно, въпреки че са нарушени някои от правилата. В България те говорят друго, а днес техните партии тук направиха това”, коментира той.
Българските евродепутати ще положат всички усилия, заедно с колегите си от останалите държави, засегнати от мерките в пакета “Мобилност”, да не се стига до гласуване в пленарната зала на Европарламента на неприемливия пакет за транспортните работници. Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков е събрал 40 подписа “за” отлагането на точката.
В четвъртък министърът на транспорта Росен Желязков и колегите му от Полша, Унгария, Литва и Латвия изпратиха общо писмо до шефа на ЕП Антонио Таяни. Те изразяват съжаление, че трите досиета от пакета за мобилност - за командироване на водачите, за времето за управление и почивки и за достъп до професията и пазара, са внесени за гласуване в пленарна зала въпреки противоречията около него и риска от подхранване на евроскептичните настроения в навечерието на изборите. Петимата предлагат отлагане на гласуването за следващия Европарламент.