Данните са предоставени от Министерството на финансите по реда на Закона за достъп до обществена информация още преди година. В справката пишеше, че първият транш за 2018 г. е 9 662 096 лв. Законът за политическите партии (чл. 25, ал. 1) постановява, че парите се отпускат на четири равни транша.
Умножена по четири, сумата прави точно 38 684 384 лв., колкото обявиха в шоуто.
Според публикувания наскоро от Сметната палата списък, партиите, получили субсидии през 2018 година, са 15:
ПП „ГЕРБ“
ПП „Движение за права и свободи“
ПП „Българска социалистическа партия“
ПП „Комунистическа партия на България“
ПП „Нова зора“
ПП „Земеделски съюз „Александър Стамболийски“
ПП „Политически клуб „Екогласност“
ПП „Политически клуб „Тракия“
ПП „Атака“
ПП „Национален фронт за спасение на България“
ПП „ВМРО – Българско национално движение“
ПП „Воля“
ПП „Средна европейска класа“
ПП „Съюз на патриотичните сили „Защита“
ПП „Възраждане“
На практика това са 3-те самостоятелно влезли в парламента – ГЕРБ, ДПС, „Воля“ и прехвърлилата 1% „Възраждане“, 5 формации от „Обединени патриоти“ и 6-те в „БСП за България“. Тоест няма партия, която да е получила държавни пари, без да има законово право.
Общият брой на получените от тях действителни гласове на последните парламентарни избори е 2 920 804.
Умножено по определените 11 лева в Закона за държавния бюджет на Република България за 2018 г. (чл. 65), прави 32 128 844 лв.
Раздадените 38 684 384 лв., разделени на 11, правят 3 516 762 гласа. Общият брой на действителните гласове на изборите е близък до това число – 3 513 419, като тук влизат и 87 850 бюлетини „не подкрепям никого“.
Тоест парламентарните партии са получили пари не само техните, а за всички подадени гласове.
„Бонусът“ от 6 555 540 лв. (това е точната сума) вероятно идва от превратно тълкуване на чл. 27, ал. 1 от Закона за политическите партии: „Общата сума, предвидена за субсидиране на политическите партии и коалиции, се определя ежегодно в закона за държавния бюджет на Република България в зависимост от броя на получените действителни гласове от партиите и коалициите на последните парламентарни избори, като за един получен глас се предвижда субсидия в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България“.
В тази разпоредба никъде не пише, че тя се отнася за парламентарните формации и получилите над 1% партии. Това обаче го пише в чл. 25, ал. 1: Държавната субсидия се отпуска ежегодно на четири равни транша от централния бюджет за финансиране на политическите партии или коалиции, които са регистрирани в Централната избирателна комисия за участие в избори, участвали са в последните парламентарни избори и имат избрани народни представители.
И в чл. 26: Държавна субсидия се отпуска ежегодно и на партиите, които не са представени в Народното събрание, но са получили не по-малко от едно на сто от всички действителни гласове на последните парламентарни избори.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!