Не е ясно дали кандидатите за изграждането на проекта "Турски поток" ще ползват подизпълнители. Това ще можем да го знаем в рамките на следващата работна седмица. Предстои да разберем. Оттук-нататък следва процедурата според законодателството, има назначена комисия, която ще прегледа трите оферти, които са постъпили, ще бъде направен преглед дали офертите отговарят на зададените параметри на Булгартрансгаз, дали има пропуск. Това заяви пред бТВ министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Накрая ще бъдат направени ценовите оферти, всички медии ще присъстват на отварянето им. Следва комплексната оценка, която е на база на ценовото предложение и следва изборът на изпълнител, допълни тя.
На въпрос колко ще ни струва и ние ли си плащаме строежа на тръбата, тя бе категорична, че ние сами си финансираме проекта и не бива да имаме никакви съмнения за това. Обществената поръчка, която към момента е за възлагане, е на стойност 2,2 млрд. лева. За компресорните станции ще бъде проведена отделна поръчка и цялата стойност на проекта ще е за 2,7 милиарда лева, обясни министърката.
Запитана дали сърбите също строят и има ли опасност да строим тръба до нищото Петкова отговори, че имат данни, че Сърбия вече строи.
Европейското законодателство ясно е посочило какво трябва да е налице, за да бъде проектът финансово устойчив. Затова ние направихме специална процедура, приходи, разходи и т.н.
На въпрос дали имаме твърдо "Да" на ЕС за "Турски поток" Теменужка Петкова отсече, че, когато ние сме спазили всички правила, нямаме основание да се опасяваме от досегашната лоша практика.
От 1 януари 2020 г. транзитът от България за Турция няма да го имаме. 14 млрд. транзит за Турция отиват там и ние се лишаваме от преноса им и губим 110 милиона долара на година. Ще остане транспортирането на 2 млрд куб метра газ за Гърция и 800 000 за Македония. Тук възниква въпросът какво избира България - дали искаме да запазим стратегическото си място на газов разпределител за Европа, или да станем само консуматор, посочи тя.
Такъв тип проекти имат не само финансова, но и стратегическа страна, заяви Петкова.
Тя засегна и въпроса за АЕЦ "Белене". Към настоящия момент трайната политика на Европа е да се върви към производство на ел енергия без емисии. Това, което притежаваме по АЕЦ Белене е обородвуне, отговарящо на всички най-високи изисквания за над 3 милиарда лева, изградена е и инфраструктура, припомни министърът на енергетиката. Тя допълни, че ние ще се борим и за централите на въглища, които били изключително добри, а и има инвестиции в сероочистващи устройства.
Проектът, който ние искаме да реализираме на пазарен принцип, е вече нотифициран в ЕК през 2007 г. В него ясно са посочени всеки от тези аспекти, включително и с отработеното ядрено гориво. Както във всички държави, които има такива мощности, се използват различни способи, а ние извозваме отработеното гориво в Русия, каза Петкова.
По отношение на цената на електрическата енергия, тя ще бъде определяна на база на търсенето и предлагането, 7катто и във всички други европейски държави, завърши тя.