Отнемането на депутатските заплати за отсъствие от заседание на пленарната зала се отлага.

Това стана ясно след поредица от политически совалки в парламента вчера, след които промените в правилника на Народното събрание не влязоха в дневния ред на депутатите за четвъртък, както бе по предварителната им програма.

Късно в сряда правната комисия реши, че депутатите, които са отсъствали от пленарната зала три поредни дни или общо 5 пъти в месеца, ще бъдат оставяни без никакво възнаграждение. Автор на предложението е НФСБ, а поводът е бойкотът на БСП на парламента. В момента червените не влизат не само в пленарната зала, но въобще в сградата на Народното събрание. Въпреки това те получават заплати - след глобите им остава 1/3 от основното възнаграждение, като имат право да осребряват и командировъчни.

Текстът за отнемането на заплатите предизвика скандал в правната комисия. ВМРО и “Атака” се въздържаха в гласуването и не подкрепиха предложението на НФСБ. А след спешни совалки в управляващата коалиция рано сутринта в четвъртък шефът на правната комисия Данаил Кирилов направи предложение

точката да бъде отложена

От ГЕРБ не посочиха за кога. Официално Кирилов обясни, че докладът не е готов за обсъждане в зала.

Малко по-късно председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов бе забелязан да излиза от стаята на ДПС. След него излезе лидерът Мустафа Карадайъ с конституцията и парламентарния правилник в ръце.

От ДПС още в сряда се обявиха против тоталното орязване на депутатските пари и обвиниха управляващите в посегателство срещу парламентаризма. Това са битовизми, народният представител не работи само да натиска копчета, възмути се от идеята Йордан Цонев.

Темата продължи да буни кулоарите на парламента и в четвъртък. Управляващите няма как да орежат заплатата на опозицията, защото

не са ѝ работодател,

такива са избирателите,

предупредиха юристи

Най-официално сме предложили - който не ходи на работа, да не получава заплата, напомни обаче от “Позитано” 20 зам.-шефът на червената група Христо Проданов.

По същато време пък Цветан Цветанов призова БСП да се върне. Политика на инат не е нормално и не бива да се прави, предупреди лидерът на мнозинството. “Егоистично погледнато, за нас този комфорт на работа е по-продуктивен и доверието в парламента ще се вдигне повече”, посочи той. В момента в пленарната зала има разумно дискутиране по всички внесени текстове. Затова управляващите решили да разглеждат всички внесени от депутати законови промени, включително и тези на БСП отпреди.

Когато не идваш на работа и не изпълняваш това, за което си избран, няма как да получиш подкрепа, коментира още Цветанов. И даде за пример

европейската левица, която

въпреки

различията си с ЕНП не напуска

Европарламента,

а президентът на ПЕС Сергей Станишев изцяло представлявал демократичния процес.