След близо 10 часа драматично заседание на “Позитано” за евровота

Тайното гласуване обърна волята ѝ - не само вкара Сергей, но и тотално размести списъка

Лидерката с голяма изненада за свои и чужди - шефът на президентския кабинет Иво Христов измества успешни леви евродепутати

Сергей Станишев ще е кандидат на БСП за евродепутат.

До влизането му в листата обаче се стигна едва на финала на продължилия цяла неделя партиен пленум. Първо Корнелия Нинова бламира лидера на ПЕС, като изобщо не го предложи в листата си, а след това членовете на Националния съвет бламираха нея, като пренаредиха списъка ѝ и го класираха за него.

 

Близо 10 часа продължиха червените драми. Нинова влезе на заседанието с готова листа, която представи пред Изпълнителното бюро едва час по-рано. (Виж пълния списък и кои са фаворитите ѝ на 3-а стр.) Двамата със Станишев трябваше да имат среща в 8,30 сутринта - по думите му “в 12 без 5”, но тя не се състоя.

Но не липсата на Станишев сред имената, а включването на шефа на кабинета на президента Румен Радев - Иво Христов, на 4-ото място от гражданската квота бе голямата изненада.

 

“За мен най-важната национална кауза си остава успешният мандат на президента Радев, който е основен контрапункт на пълзящата автокрация. А БСП е единствената опозиция, нормално е да приема”, обясни самият тойр на влизане на “Позитано” 20.

Местата за гражданската квота и коалиционните партньори също предизвикаха разправия. От залата са предложили на мястото на Христов да бъде включен досегашният евродепутат Петър Курумбашев, но това не било подложено на гласуване. Той също дойде на пленума, като преди това пусна позиция до медиите (Виж на 3-а стр.)

10-и в листата влиза бившият депутат, лидер на партия “Българска пролет” и водещ на предаване в червената телевизия Велизар Енчев. 17-и е лидерът на ПК “Екогласност” Емил Георгиев. Тези 3 “граждански” места и имена бяха гласувани отделно и с явен вот и събраха мнозинство.

Така до гласуване стигнаха 13 от предложените от Нинова имена и 9, които залата дописа - Станишев, Валери Жаблянов, Борислав Гуцанов, Антон Кутев, както и петима млади социалисти.

Вотът беше таен, участваха 162-ма от членовете на Националния съвет. За да няма съмнения за злоупотреби и мъртви души - каквито се появиха след гласуването Елена Йончева да е водач, вътрешната опозиция поиска този път

да се пуска

бюлетина срещу

лична карта

Всеки от членовете на пленума трябваше да огради по 13 имена в бюлетината. За избрани се смятат тези, които са събрали 50%+1 гласа. Те бяха подредени по вишегласие.

 

Така, за изненада на Нинова, не само Станишев влезе в листата, но тя бе и тотално разместена.

Президентът на ПЕС получи подкрепа от 95-има от членовете. Оказа се обаче, че толкова е взел и предложеният от Нинова Иван Кръстев, който е бивш зам.-министър на образованието в кабинета “Орешарски”. Така двамата отидоха на балотаж за 5-о и 6-о място, късно снощи стана ясно, че Сергей грабва петото.

Тотално разместване имаше и в челото на листата. Вместо предложените от Нинова Янаки Стоилов и Деница Златева пленумът прати там двама млади - депутата Петър Витанов и зам.-шефката на клуб “Милениум” Цветелина Пенкова, която е дъщеря на зам.-шефа на ГС на БСП - София. Те получиха по 97 гласа и трябваше след балотаж да си поделят второто и третото място.

След като се оказа 12-и в подредбата на пленума, Янаки Стоилов си направи отвод.

Ето окончателната евролиста на БСП:

1. Елена Йончева

2. Петър Витанов

3. Цветелина Пенкова

4. Иво Христов

5. Сергей Станишев

6. Иван Кръстев

7. Деница Златева

8. Румен Гечев

9. Момчил Неков

10. Велизар Енчев

11. Димитър Данчев

12. Тодор Стоилов

13. Валери Жаблянов

14. Мариела Модева

15. д-р Десислав

Тасков

16. Крум Дончев

17. Емил Христов

Очаквано най-бурни бяха дебатите около присъствието в списъка на Сергей. Подкрепиха го много от знаковите имена за партията.

 

Станишев да бъде включен на 2-о място, поискал Георги Пирински. И призовал БСП да се определи спрямо ПЕС. Ангел Найденов пък попитал за критериите, по които е редена листата.

“Искаш да

върнеш Сергей в

България, за да

бъде конкурент

за поста ти и да

го изберем за

председател?”,

обърнал се към Нинова Димитър Дъбов. Предлагат се хора, които са с малък брой номинации от структурите, хора без никакъв опит в европейските структури, критикувал още той. Поискал повече жени в листата, както и всички, дали съгласие да стигнат до последната битка, да бъдат гласувани.

В отговор Нинова извадила изказване на Станишев от евровота през 2014 г., в които той заявява, че няма да стане евродепутат, а само води листата. И напомнила, че не е спазил обещанието си и е отишъл в Брюксел.

Тогава ситуацията беше различна, отговорил ѝ Дъбов.

Никога за последните 30 г. не се е водила такава цинична и вулгарна война срещу един човек.

Такава война

се е водила само

срещу един човек

и е завършила с

бесило - Трайчо

Костов,

напомнила пък Велислава Дърева. Тя поискала евролистата да бъде подредена в зависимост от броя номинации, които издигнатите за нея са получили от структурите. Станишев е на челно място в предпочитанията на структурите с 235 броя номинации. Води го само Елена Йончева с 271 броя според официалния списък на “Позитано” 20.

Отношението към Станишев е признак на цивилизованост, заявил пък Валери Жаблянов. И критикувал ръководството, че след като иска приемственост, трябва да даде шанс за такава. След което оспорил кадровия подбор на лидерката и обяснил, че сътрудниците на депутатите в лявата група знаят повече от тях самите.

Листата е олицетворение на политиките, отговори Нинова. Тя обяснила, че Янаки Стоилов бил олицетворение на европейския социален стълб и не създавал разделение в структурите.

Много от членовете на пленума искали БСП не само да определи позицията си към ПЕС, но и кандидатите ѝ за евродепутати да декларират публично дали ще са в групата на социалистите и демократите в Европарламента.

Като подарък за ГЕРБ определи наложената от лидерката Корнелия Нинова листа за евровота президентът на ПЕС Сергей Станишев, останал извън нея.

Освен това партията се превръща в ГЕРБ-2, заяви той и обясни: “Има очевидна тенденция в превръщането на БСП във вождистка партия”. Дали обаче българите искат такава алтернатива, е един от въпросите, на който социалистите трябва да си отговорят, категоричен бе някогашният им председател и настоящ лидер на левицата в ЕС.

Станишев на няколко пъти подчерта, че Нинова трябва да поеме отговорността за тази листа и за посланията, с които БСП тръгва към вота. Както и че всеки член на Националния съвет на партията я поема чрез своето гласуване вчера.

Той разкри, че изобщо не са разговаряли с Нинова, т.е. не му е било съобщено, че въпреки номинациите го вадят от списъка. По думите му получил поканата в 12 без 1 минута и било ясно, че тя е формална.

 

“В разговор през седмицата Корнелия Нинова ми предложи 9-о място, като ми каза, че това е най-високото възможно за гражданската квота след Елена Йончева”, обяви настоящият евродепутат Петър Курумбашев в позиция до медиите. “Понеже това предложение ми се стори като подигравка - за всичко, което съм направил досега, отказах. И така се разделихме”, написа той. Като член на транспортната комисия на ЕП Курумбашев изнесе голяма част от битката срещу пакета “Макрон” заедно с останалите български депутати от всички цветове. “Благодаря на всички членове и организации на БСП, както и на Съюза на тракийските дружества за доверието и получените номинации. До нови срещи!”, завършва той.

Свой вариант на червената листа предложи на пленума соцлидерката Корнелия Нинова сутринта. Втори в него - след водачката Елена Йончева, която предишният драматичен пленум избра още преди месец, бе Янаки Стоилов. Лидерът на лявото крило в БСП, дългогодишен депутат и някогашен претендент за лидерския пост в столетницата е по-скоро в лагера на евроскептиците.

Третата сред фаворитите на лидерката бе зам.-шефката на партията Деница Златева. Тя е от обратната страна - сред най-подготвените по европейските дела червени кадри, неслучайно похвалена и от Бойко Борисов.

4-ата позиция е голямата тазгодишна изненада на Нинова - Иво Христов, шеф на кабинета на президента. Известен е като силен критик на БСП в годините преди да влезе в екипа на Румен Радев. Откъм “Дондуков” 2 се говори, че много хора там ще изпитат облекчение най-близкият човек в момента до него да освободи президента от обсебването си.

Втората “стара муцуна” след Янаки в партийния списък е Румен Гечев. Някогашният вицепремиер на Жан Виденов е известен и като агент на бившите служби. Такъв е и Велизар Енчев - първо депутат от “Атака”, сега лют враг. Той нямало да разчита на преференции, за да се издигне от скромната 10-а позиция в листата.

Затова пък с шанс за мандат бе 6-ата позиция за сътрудника на настоящия евродепутат и бивш председател на парламента Георги Пирински - Иван Кръстев. Той бе зам.-министър на образованието в кабинета “Орешарски”.

Кръстев е сред по-неизвестните лица. Такъв е и варненският лекар уролог д-р Десислав Тасков. Две щерки - на дългогодишния активист и бивш областен управител на София-град Тодор Модев (Марияна Модева) и на зам.-шефа на ГС на БСП - София, и шеф на район “Студентски” Марин Пенков (Цветелина Пенкова), също бяха харесани от Нинова.

Единственият настоящ евродепутат в листата “Нинова” бе Момчил Неков. Новият партиен любимец Крум Дончев, бивш рали състезател, внася колорит от 13-а позиция. “Червените” еколози са представени символично със 17-ата позиция на Емил Георгиев.

Ето списъка на Нинова от сутринта, който пленумът, както се оказа вече по тъмно, доста е поразбъркал:

1. Елена Йончева

2. Янаки Стоилов

3. Деница Златева

4. Иво Христов

5. Румен Гечев

6. Иван Кръстев

7. Момчил Неков

8. Д-р Десислав Тасков

9. Цветелина Пенкова от “Милениум”

10. Велизар Енчев

11. Петър Витанов

12. Димитър Данчев

13. Крум Дончев

14. Тодор Стоилов

15. Иван Френчев

16. Марияна Модева

17. Емил Георгиев от “Екогласност”