Нова проверка ще бъде направена в местността Алепу край Созопол след сигналите за строителство през почивните дни. Строителният контрол провери на място дали се извършва само брегоукрепване или продължава и строителството на ваканционен комплекс.
През 2015-а Петър Янков се включва в протест, провокиран от затварянето на стария път между Созопол и Приморско. Причината – опасява се, че едно от последните диви места по Черноморието ще бъде застроено.
"Беше зададен конкретен въпрос на кмета Рейзи: „Ще се строи ли тук?“ И той беше абсолютно категоричен: „Няма да се строи!“… Не се чувстваме излъгани, но се чувстваме омерзени от това, че буквално в очите на хората представител на държавата постъпва по този начин“, посочва д-р Петър Янков, биолог и еколог.
Разследване на bTV тогава показа, че през 2005 г. община Созопол се включва в дружество „Алепу вилидж“, като апортира в капитала на фирмата 29 декара „изоставени ниви“ на брега на морето.
Земите са оценени на 1 200 000 лева, или по 42 лева квадратния метър.
Три години по-късно кметът на община Созопол Панайот Рейзи предлага общината да продаде участието си в дружеството на останалите акционери. Земята е оценена на малко над 2 милиона лева, което прави по 75 лева на квадратен метър.
Сменено е предназначението от ниви на урбанизирана територия. Продаден е и 7 декара общински път.
През януари проверка на строителния контрол установи, че едновременно с укрепване на свлачището е започнало и строителство на курортно селище.
Йордан Гергов – ръководител на обекта, обясни че свлачището не може да се укрепи, ако няма здрава строителна конструкция.
Според биолога Петър Янков, това не е свлачище и точно на това място са местообитанията на обикновения пчелояд и на речния дъждосвирец.
След сигнала, че се строи през почивните дни, работниците бяха пуснати в почивка. Рано сутринта и последният камион напусна обекта.