Не сме троянски кон на руснаците, а лоялен съюзник, похвали се министър-председателят

Увеличаваме ролята си на стълб в Черно море и на Балканите, твърди президентът

Не трябва да влизаме в оръжейна надпревара

Президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов се оказаха на различни позиции и по отношение на това как НАТО и България трябва да реагират на заплахата от страна на Русия.

Държавният глава се подписа за засилване на присъствието на американски войски в Източна Европа, докато министър-председателят се ограничи до виждането да се води диалог, но от позицията на силата на НАТО.

Радев подписа в четвъртък декларация на президентите от групата Б9, в която влизат България, Румъния, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Деветимата държавни лидери разговаряха в словашкия град Кошице в присъствието на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Пресцентърът на президента разпространи единствено едноминутно видеоизявление на Радев от кулоарите на срещата, в което той обяснява, че е поискал поправки в декларацията с цел да се предотврати увреждане на българските енергийни интереси.

Декларацията всъщност е насочена към засилване на отбранителните сили на алианса заради руските действия в Украйна и Черно море, стана ясно късно вечерта в четвъртък от пълния текст на документа, който бе публикуван от румънското президентство.

“Ние подкрепяме засилване на военното присъствие на САЩ и Канада в Европа, особено по източния фланг на НАТО”, пише в третата точка на декларацията.

“Подчертаваме важността на присъствието на НАТО от Балтика до Черно море, за да се засили отбраната на нашите граждани и територии”, е записано пък като пета точка от съвместния документ на 9-имата президенти.

Шестата точка пък подчертава безпокойството на държавните глави от действията на Русия в Керченския проток, незачитането на международното право и безогледното използване на военни и невоенни средства за постигане на геополитически цели.

Деветимата президенти са обезпокоени и от нарушаването на Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег. Те настояват за засилване на подхода на НАТО на отбрана и сдържане спрямо Русия. Подчертава се и подкрепа за териториалната цялост на Украйна, Грузия и Молдова.

Веднага след срещата в Полша шефът на НАТО пристигна в София, където вчера разговаря първо с премиера Бойко Борисов, а после отново имаше среща с Радев.

“Винаги съм бил против засилването на военното противопоставяне в Черно море”, напомни Борисов след срещата си с Йенс Столтенберг. Единствено военните учения в морето могат да се увеличат, обясни премиерът, защото в противен случай

ще пострада българският морски туризъм

“Ние търсим диалог с Русия, но трябва да го водим като силни с превес на НАТО”, заяви още министър-председателят.

Борисов отговори задочно и на президента Румен Радев, но без да го назовава. Ден по-рано в своето видеоизявление държавният глава отправи предизвикателство към правителството - че се надява то да съумее да материализира предстоящата на 4 март визита на руския премиер Дмитрий Медведев. Радев го заяви в контекста на предупрежедението си, че форматът В9 излизал от първоначалния си замисъл и такива документи застрашават енергийните интереси на България,

“Въпреки всички връзки и мнения на хейтъри, които се правят в България, искам ясно да заявя, че поканата ми към г-н Столтенберг бе направена много преди да стане ясно, че Медведев ще посети София.

Също така трябва да заявя, че по енергийни теми не сме разговаряли. Не сме говорили за енергетика и НАТО, казвам ви го”, увери Борисов след разговорите си с генералния секретар на алианса.

“България не е троянски кон на Русия в НАТО, а лоялен и ценен съюзник”, заяви още българският министър-председател. Борисов призова да не се влиза обаче в нова оръжейна надпревара по подобие на тази от студената война.

От “Дондуков” 1 Столтенберг се отправи веднага към “Дондуков” 2 да посети и държавния глава. И минути след като чу настояването на Борисов за по-ограничено военно присъствие в Черно море, генсекът бе приветстван от Радев с послание за засилване ролята на България като стълб на сигурността и стабилността в региона на Черно море и на Балканите.

България трябва да води открита политика, но да развива отбранителните си способности в съответствие с политиката на НАТО за отбрана и сдържане, подчерта оше Радев в приветствените си думи към госта.

Столтенберг: Трябва да свикваме със заплахата от руските ракети

Русия вече разполага ракети, които могат да достигнат европейските градове и трудно се откриват. Трябва да сме готови за свят с руски ракети и да инвестираме в нашата сигурност.

Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след разговорите си с българския премиер Бойко Борисов в София.

В един все по-непредсказуем свят е важно да сме по-ефективни. Включително и заради нарушаването от страна на Русия на Договора за ракетите с малък и среден обсег, каза още генералният секретар на алианса.

България играе стратегическа роля в региона на Черно море, обяви Столтенберг след срещата си с Борисов.

Специални похвали премиерът получи заради подкрепата, която оказва на Северна Македония за присъединяването на западната ни съседка към НАТО.

Междувременно шпионски самолет на САЩ летя през България на път за Крим, показват данни на мониторинговия сайт PlaneRadar. Американски самолети са провели разузнаване по руските граници по Черноморското крайбрежие и в Балтийско море.

Уточнява се, че в четвъртък следобед патрулен самолет за борба с подводници Boeing P-8A Poseidon е излетял от натовската военновъздушна база “Сигонела” в Италия, прелетял е през въздушното пространство на България и е започнал изучаването на Черноморското крайбрежие на Русия на запад от Крим.

Приблизително по същото време самолетът за радиоелектронно разузнаване Boeing RC-135V Rivet Joint е излетял от британска военновъздушна база и няколко часа по-късно е извършил разузнавателен полет близо до границата на руския анклав Калининград.

Русия продължава да заплашва стабилността на Черноморския регион, заяви румънският президент Клаус Йоханис след срещата на 9-те страни от източния фланг на НАТО в Кошице.

На срещата румънският президент изрази дълбока загриженост от развитията в Черноморския регион. “Постоянното засилване на военната дейност на Русия в Крим, кулминирало с инцидента в Керченския пролив, продължаващият конфликт в Източна Украйна и притесняването на съюзническите самолети и кораби показват, че

Русия продължава да заплашва стабилността на този регион”, посочи Йоханис на пленарното заседание. Румънският президент подчерта, че трябва да се осигури “последователен подход по източния фланг” и да бъдат подсилени “постовете за възпиране” в Черно море. Според Йоханис има нужда от по-трайно морско и въздушно присъствие в региона на съюзниците с цел наблюдение, учения и визити в пристанищата. “Имаме нужда и от по-силно сухопътно присъствие”, допълни той.

“Днес възраждането на руските имперски амбиции е факт и трябва да ги посрещнем адекватно”, заяви пък полският президент Анджей Дуда.