На 11-ия ден след приемането на спорните поправки в Изборния кодекс президентът Румен Радев му наложи предизвестеното вето. То е четиринадесето за държавния глава. Досега всички са били преодолявани от парламента.
Президентът връща три основни момента от поправките - невъзможната преференция, прага за машинно гласуване от 300 избиратели в секция и новия ред за обжалване на решенията на избирателните комисии. Освен това Радев апелира социалистите да се върнат в парламента за гласуването по ветото.
“Разразилите се спорове около преференциите потулиха други важни промени в закона, които ни отдалечават от честен и демократичен изборен процес”, заяви вчера на нарочна пресконференция държавният глава. Според него промените не само лишават гражданите от това да гласуват преференциално, а и привилегироват партийната воля над тази на избирателите.
“Промените не въвеждат критерий, по който да се определят секциите при поетапното въвеждане на машинното гласуване, а прагът от 300 избиратели лишава малките населени места от правото да гласуват машинно”, допълни той.
Радев определи като неприемливо някои от актовете на избирателните комисии да не могат да се обжалват. (Бел. ред. - с промените изрично бе записано кои решения на ЦИК, РИК и СИК могат да се обжалват пред ВАС.)
“Законодателят за пореден път отлага въвеждането на машинното гласуване, актуализацията на избирателните списъци и въвеждането на видеоконтрол при броенето на бюлетините. Тези действия издават отсъствие на воля за прозрачен и честен изборен процес”, заключи президентът.
Шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов обаче обясни, че Радев бил подведен от юристите на ПГ на БСП, а е трябвало да се вслуша в правния си съветник Емилия Друмева, която е била докладчик по конституционно дело №4. Тогава е щял да разбере, че с промените в кодекса не се въвеждат актове в изборния процес, които да не подлежат на обжалване. (Какво още казаха от ГЕРБ - виж долу.)
За да се върне старият праг за валидност на преференциите, както Бойко Борисов разпореди на депутатите от партията си, се очакваше именно решението на държавния глава. Първоначално от ГЕРБ депозираха нов проектозакон за промяна на току-що приетите текстове, но в крайна сметка досега той не е внесен за обсъждане в правната комисия. Причината - юридически такъв ход е невъзможен, докато процедурата не приключи при държавния глава - или с вето, или с указ за публикуването на кодекса.
Сагата обаче не свършва с вчерашното вето, защото ГЕРБ даде да се разбере, че ще го отхвърли, а после ще внесе промяна само за преференцията. Аргументацията на управляващите е, че ветото е наложено цялостно, върху много текстове на кодекса, които не могат да се делят. Ако е било само за преференциите, е можело да го приемат.
“Когато вземаш страна на една партия непрекъснато срещу друга, се превръщаш в политически лидер”, коментира лаконично премиерът Бойко Борисов от Египет.
Напрежение в поредния епизод от сагата внесе и малкият коалиционен партньор - “Атака” и ВМРО са за приемане на президентското вето.
От ДПС вчера отказаха да коментират.
“Позитано”: Бойкотът остава, условията ни не са изпълнени
Разбираме призива на президента, но мнозинството само̀ да си оправи грешките
“Чухме призива на президента да се върнем в пленарната зала. Разбираме този призив, но БСП взе това нелеко решение на своя Национален съвет, и то с ясни и точни условия, които все още не са изпълнени.” Така зам.-шефът на червената ПГ Крум Зарков коментира призива на Румен Радев БСП да се върне в парламента за обсъждането.
“Приветстваме президента за ветото, разгърнатите в мотивите му аргументи както за машинното гласуване, така и за преференциите, за начина на вземане на решения в ЦИК и за обжалването са аргументи, които ние яростно защитавахме преди 2 седмици в парламента”, каза Зарков. Благодарение на активността на БСП и на реакцията на обществото тази грешка можело да се поправи.
Но възможността грешката да се поправи зависи най-много от управляващата коалиция, отсече Зарков. “Само преди час чухме, че ГЕРБ не само не са си взели поука от това, което се случи, а и готвят поредния парламентарен цирк, при който да жонглират с ветото и да избират от него това, което им харесва. Ние в този цирк няма да участваме”, обясни той защо няма да се вслушат в президента.
“Нещата, които иска БСП, са ясни и точни. Искаме машинно гласуване. Има ли някой съмнения, че чрез машинното гласуване ще се спре фалшификацията на изборите? Казват, в Европа няма такива неща. В Европа не се купуват избори, в Европа няма ГЕРБ”, каза Георги Свиленски. На въпрос какво мисли за думите на премиера Бойко Борисов, че Радев е недвусмислено свързан с БСП, той отговори: “Президентът е недвусмислено свързан с държавността и конституцията и го показва всеки ден.”
“Президентът е прав да иска опозицията да е вътре, защото това означава парламентаризъм, управляващо мнозинство, което се контролира от опозицията. Нашето място наистина е там, но по този начин не може да продължи и напускането ни бе ясен знак”, коментира и Весела Лечева. Тя обясни, че групата ще реши окончателно на заседанието си.
ГЕРБ: Да прати хора за дебат, но този път за повече от 5 минути
“Очаквахме с нетърпение позицията на президента. На разположение сме в този дебат, пак ще поканим в правна комисия представители на неговата институция, които на 12-часовото заседание не отделиха 5 минути от времето си”, заяви шефът на правната комисия Данаил Кирилов. То безспорно е политически акт - под формата на юридически аргументи се приемат неправилни интерпретации, категоричен е той.
На европейските избори машини ще има в 3000 секции, склонни сме и на 3500, а на местните наесен - в 6000, без подвижните, без дипломатическите и консулските служби, корабите, лечебните и социалните заведения, уточниха от управляващата партия.
Минимум 25 000 камери ще са нужни, за да се изпълни искането на президента за видеозаснемане на преброяването на резултата в секционните комисии - това са пресметнали от ЦИК пред Кирилов. “Кога, как, с каква система, с каква обществена поръчка и какъв доставчик ще се направи”, попита той. И добави: “Но и на това сме готови. Когато подкрепим едно предложение - това за камерите, го направи първо “Воля” и ние бяхме готови да го подкрепим, бяхме криви. Когато подкрепим обратното, пак сме криви.”
Депутатът от ГЕРБ Тома Биков допълни, че президентът е обидил членовете на секционните комисии, които заедно със застъпниците надхвърлят 100 000 души, че всички участват в организиран от ГЕРБ заговор за фалшифициране на изборите.
“Атака” и ВМРО ще подкрепят ветото
“Атака” и ВМРО вероятно ще подкрепят ветото на президента Румен Радев, стана ясно вчера.
Първо Волен Сидеров съобщи, че депутатите от неговата партия ще го приемат. Припомни, че “Атака” не е участвала в гласуване на промените в изборния закон. Вдигането на прага за преференциите бе предложено от НФСБ и ДПС. Сидеров обясни, че най-бързият начин да се отмени завишаването му и да се върне старото положение е именно приемането на ветото.
“Поправки върху закон, който вече е гласуван на второ четене, няма как да станат. Другото е да се изработи съвсем нов кодекс, което е по-дълга и сложна процедура”, каза Сидеров. Определи предложението на президента за уместно и препоръча на БСП да се върне в пленарната зала, и то без да поставя неизпълними условия.
След него и от ВМРО заявиха, че ще подкрепят ветото на държавния глава. От партията напомниха, че именно те са призовали президента да го наложи, защото позицията на партията е била винаги за запазването на преференциите и избор на нова ЦИК. Държавите в ЕС премахват всякакви видове машинно или електронно гласуване, за да гарантират сигурността на вота, отбелязаха обаче от ВМРО.
Евродепутатът и зам.-шеф на партията Ангел Джамбазки настоя трите партии от малката коалиция да се явят с обща листа на евровота. И отново лансира тя да бъде подредена след вътрешни избори, в които да участват членовете и симпатизантите на ВМРО, НФСБ и “Атака”.
НФСБ внесе промяната в правилника - левите депутати без заплата
Депутатите да не получават месечните си възнаграждения при 3 поредни или общо 5 неоправдани отсъствия от пленарни заседания в месеца. Такова предложение за промени в правилника на Народното събрание внесоха вчера депутатите от НФСБ.
Преди седмица депутатите от БСП излязоха от парламента, но продължават да получават 1/3 от възнагражденията си, тъй като сега е така по правилник. Идеите за промени бяха обсъждани от управляващите на председателския съвет още миналата сряда.
При неоправдани отсъствия депутатите да не могат да получават и т.нар. пари в плик, които се дават за сътрудници, предлагат още от партията на Валери Симеонов. Стойността им обикновено възлиза на малко над 17 хил. лв. годишно, по неписано правило по-голямата част отиват в касата на групата.
Предвижда се и 1/2 от дневното възнаграждение да се удържа, ако депутат участва в по-малко от половината гласувания за деня.
“Гласуването на законопроекти и проекти за решения е едно от основните задължения на народния представител, като по този начин той изразява позициите и защитава интересите на тези, които са го избрали. Ето защо неизпълнението на това задължение следва да бъде скрепено със съответна финансова санкция”, мотивират се от НФСБ.
Освен това искат да се въведе лимит на процедурите, в които депутати оспорват начина на водене на заседаниета. “За съжаление, през последните години, а особено - през последните месеци се наблюдава груба злоупотреба с тази процедура. Тя се използва за политически декларации, лични обяснения, нападки, но не и за да бъдат посочвани нарушения при воденето”, обясниха те.
Прочетете още
- 11:00 Ужас без край: Расте броят на жертвите на наводненията в Испания ПОТРЕСАВАЩО ВИДЕО
- 17:00 Полицай състави акт за 200 лв. на майка с дете, размисли и ѝ написа фиш за 10 лв.
- 17:44 Агресия в София: Жена твърди, че шофьорка я ударила и хванала за гърлото СНИМКА
- 13:45 Cybertruck на Мъск се появи и в Пловдив