Според закона за училищното и предучилищното образование, при 15 неизвинени отсъствия в рамките на една учебна година те гонят. Е, за съжаление в политиката не е така. Депутати трупат ли, трупат отсъствия, докато данъкоплатците им плащат заплатите.
Имат ли право депутатите да протестрат и да не ходят на работа? Та нали са избрани да ни представляват. Ако не отидат на работа, все едно не съществуваме!
От данни на сайта на Народното събрание става ясно, че депутатите имат 3640 неизвинени отсъствия за седемте месеца от началото на годината до края на юли.
2836 от неизвинените отсъствия са от пленарната зала, останалите 804 са бягства от работата на комисиите.
Това е своеобразен рекорд - толкова много отсъствия за толкова малък период от време, коментираха парламентаристи с опит.
За сравнение от началото на мандата на това Народно събрание през април 2017 г. до декември миналата година депутатите са имали общо 761 отсъствия от работа без бележка.
Причина за големия брой неизвинени сега е решението на БСП да напусне парламента. Лидерката Корнелия Нинова изкара депутатите си с решение на Националния съвет на партията от 17 февруари и ги държа извън парламента 3 месеца и половина - до след евроизборите в края на май. Заради това заплатите им бяха орязани драстично и те получаваха около 1/3 от парите си.
Според правилника на Народното събрание при 3 поредни отсъствия или общо 5 за месеца се удържа 2/3 от възнаграждението. При сумарна заплата около 5000 лв. (с добавки за стаж, докторска титла, научна степен, шефски постове в НС и т.н.), така на червените им оставаха грубо по около 1500 лева на месец.
Това не е първо масово отсъствие на червените от пленарната зала в този мандат, пише „24 часа”. Точно преди година - при старта на есенната сесия през септември 2018 г., Нинова обяви, че праща депутатите си сред народа, за да разясняват партийната “Визия за България”. За да нямат много неизвинени обаче, бе въведен график на отсъствията.
За сравнение може да се вземе само 42-ото Народно събрание, когато ГЕРБ бойкотира доста от заседанията заради несъгласието си с политиката на кабинета “Орешарски”. В този мандат депутатите общо бяха натрупали 3921 неизвинени. От тях 1358 бяха на групата на ГЕРБ, при това само за първата сесия - избраниците на Бойко Борисов напуснаха 14 от общо 29 заседания.
Заради многото неизвинени тогава в ГЕРБ останаха със заплати от около 700 лв. и това предизвика бунт в групата. Наложи се централата да даде пари на депутатите си от партийната субсидия.
“Атака” също е напускала демонстративно пленарната зала за по-дълъг срок от време. През 2009 г., в последните два месеца на 40-ото Народно събрание, Волен Сидеров изкара депутатите си да обикалят регионите. За целия мандат пък самият Сидеров тогава бе глобен с 26 584 лева за 361 неизвинени отсъствия.
796 720 лв. бяха удържани от депутатските заплати за неизвинени отсъствия за 4-те години на мандат на 41-ото НС.