Районът на Централната гара София изглежда запустял и омърлушен, но има голям потенциал за развитие при умело градско планиране и прилагане на подходяща стратегия за инвестиции, които да променят коренно имиджа на територията и да я превърнат в предпочитано място за работа, живеене и отдих.
Проект на "А и А архитекти" анализира проблемите в територията и предлага програма за тяхното решение чрез "обръщане" на модела на функциониране на градската среда и "отключване" на потенциала й за развитие чрез ключови архитектурни и градоустройствени намеси.
Водещите послания на проекта на "А и А архитекти" са:
- Градско пространство за хората вместо за автомобилите - обръщане на модела на функциониране на градската среда - водещи са пешеходните публични пространства. Вкарване на автомобилите в подземното ниво и изкарване на хората на ниво терен.
- Подобряване на функционирането на предгаровото пространтсво - Изграждане на достъпна градска среда на ниво терен без препятствия за преодоляване на нива. Подобряване на усещането за сигурност сред преминаващите. Създаване на кратки пътища до спирките на градския транспорт
- Подобряване на имиджа чрез инвестиции в публична градска среда и паркове - изграждане на мултифункционални открити пространства и зони със значително озеленяване на ниво терен. Създаване на дълги пешеходни и велосипедни маршрути.
- Пешеходно свързване на територията с центъра и зоните на север - Изграждане на нова пътна и пешеходна инфраструктура за връзка между двете страни на жп линиите. Оживяване на териториите, северно от Централна гара и привличане на инвестиции.
- Създаване на "дестинация" със ситуирането на важни за града културни и развлекателни обекти - концертна зала, център за събития, дизайнерски хотели, обществен парк, иновативни жилищни и офисни сгради, факултет на университет, музей, и други.
- Планиране на подходящ функционален микс за оживяване на пространството 24/7 - Подходящ микс от културни, търговски, офисни и жилищни функции, ангажиращи критична маса от работещи и живущи в новите обекти, допълнен от значителен брой външни посетители и пътуващи.
- Планиране на подходящите структури и сгради - Създаване на иновативна архитектура. "Отваряне" на партерите и оживяване на ниво терен около сградите. Създаване на второ ниво с публични пространства в сградите по им. Богато озеленяване на покриви и фасади.
- Съобразяване с мащаба на прилежащата среда и респект към традиционната среда и наследството на архитектурния модернизъм - използване на традиционното квартално засктрояване за центъра на София и запазване на гледките към Витоша от ключовите пешеходни пространства.
Подобни проекти отнемат години, понякога десетилетие, докато се осъществят, но този ще доведе до изключително големи ползи за района, както за живущите и гражданите, така и за бизнеса.