Снимка: Булфото
В разпоредително заседание днес Окръжен съд – Варна насрочи за 25 февруари делото срещу двамата холандски граждани Курт М. и Робърт П., обвинени в контрабанда на над 16 тона прекурсори за производство на наркотици.
Това съобщиха от пресцентъра на съда.
Според обвинителния акт, 55-годишния Курт М. и 50-годишния Робърт П. в съучастие чрез фалшиви документи внесли през митнически пункт Варна-Запад на три пъти прекурсори за производство на амфетамини. Контрабандата, извършена в периода от 26 януари 2017 до 16 март 2018 г. тръгвала с кораби от Азия и Латинска Америка, но не била предназначена за Варна. В документите била декларирана като почистващ препарат за прозорци. По данни на прокуратурата засечените прекурсорите са с общо тегло 16,222 тона, на обща стойност над 225млн. лв.
Престъплението, в което са обвинени Курт М. и Робърт П. е тежко по смисъла на закона, като НК предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 15 до 20 години и глоба от 200хил. до 300хил. лв.
И двамата холандски граждани имат предишни осъждания за трафик на наркотици в страни от Европейския съюз.
В разпоредителното заседание страните посочиха, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в досъдебното производство, няма искания за събиране на нови доказателства и делото ще бъде гледано по общия ред. Прокуратурата и защитата поискаха прекъсване на заседанието, за да обсъдят вариант за постигане на споразумение. Обвинението предложи на обвиняемите изтърпяване на наказание от 10г. „лишаване от свобода“ и 200 хил. лв. глоба. Чрез адвокатите си, Курт М. и Робърт П. не приеха варианта, тъй като размерът на предложеното наказанието не ги удовлетвори.
Прочетете още
- 08:15 Трус във ВМЗ - Сопот: Целият управителен съвет подаде оставка
- 08:00 Вълна от обири на коли по варненските плажове - задигат всичко, дори маркови очила на 10 години
- 07:31 Боклуци покриха беседка в парк в Стара Загора СНИМКИ
- 00:01 Днес е 26.6.2026 - огледалната дата, която според мнозина сбъдва желания