снимки: Бтв
Две наредби контролират безопасността на строежите и съоръженията в жилищните и обществените сгради, съобщава БГНЕС. Това е отговорът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, получен след журналистическо запитва във връзка с трагичния инцидент във варненската болница „Св. Анна”, при който две годишно дете почина, падайки през парапет от третия етаж. Веднага след трагедията Районната прокуратура във Варна обяви, че започналото досъдебно производство се води единствено "срещу родител или настойник, който не е положил достатъчно грижи за детето".
Изискванията за безопасност на строежите и най-вече на обществените сгради са регламентирани и с подзаконовите нормативни актове по устройство на територията – Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания и Наредба от 2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата.
„Контролът по прилагане на цитираните наредби е на проектанта, който носи отговорност за проектирането на строежа в съответствие с основните изисквания към строежите, в т.ч. и за безопасност при експлоатация, и на консултанта извършил оценяване на съответствието на инвестиционните проекти.
С действащите законови разпоредби е вменено задължение на собствениците на въведени в експлоатация строежи, какъвто е настоящият случай във Варна, да ги поддържат в техническо състояние, отговарящо на основните изисквания към строежите, в т.ч. и за безопасност при експлоатация”, се казва в писмения отговор, изпратен от МРРБ до БГНЕС. Според чл. 46 на тази наредба разстоянието между вертикалните елементи на парапета трябва да е не повече от 9 см с оглед безопасно ползване от деца. Така дори в най-тясната си част елементите на стълбището във варненската болница "Св. Анна" се оказват поне два пъти по широки, но и два пъти по-опасни за децата.
В наредбата на регионалното министерство от декември 2015 г. има текст, в който е записано, че предпазните парапети с цел обезопасяване срещу възможно падане се проектират с височина най-малко 1 м за обезопасяване срещу падане от височини до 12 м и с височина най-малко 1.10 м за обезопасяване срещу падане от височини над 12 м. Именно това изискване не е спазено в родилното отделение във варненската болница "Св. Анна". Там две годишното дете е паднало от най-малко 12 м и парапетът на третия етаж е трябвало да бъде най-малко 1 м, но след проверка е установено, че той е висок не повече от 90 см. / segabg.com
Прочетете още
- 10:00 Докато България е скована от студ, в Южна Испания обуха джапанките СНИМКИ
- 17:00 Манол Пейков "изгоря" на летище София: Това е пладнешко грабителство!
- 07:57 Млад мъж е в неизвестност от дни. Виждали ли сте Димитър?
- 23:00 Дневен хороскоп за 13 януари: Близнаци, денят обещава увеличаване на доходите ви!