Лято, слънце, плаж, басейн с кристална вода, но наистина ли е толкова чисто, колкото си мислим? Гъбични заболявания (микоза на кожата), чревни инфекции и алергични дерматити често могат да бъдат хванати в басейна. Доктор, козметолог-дерматолог Олга Дидик разказва как да се предпазите.
Каква опасност дебне в басейна
Гъбичките и чревните болести обичат влагата и топлината, така че басейнът е идеална среда за тяхното развитие.
„Повечето съвременни басейни са с висококачествено почистване и хлориране, така че при спазване на всички санитарни норми рискът от заболявания е минимален. Ако е търговско помещение, има и книга за почистване и хлориране на басейна. Водата в басейна трябва да е идеално чиста, стените на басейна без слуз и плака“, казва Олга Дидик.
Как да предпазим кожата си от вредните слънчеви лъчи?
Снимка: Freepik
Как да разпознаем болестта?
Гъбички: Гъбичните заболявания имат дълъг инкубационен период, може да бъде няколко седмици или месеци.
„Най-често по тялото това са кръгли петна с гладки ръбове от 0,5 см в диаметър до 5 см или повече, цветът на петната е от ярко розово до тъмно кафяво. Някои хора могат да изпитат лек сърбеж. Гъбичките могат да се появят по ноктите на краката или ръцете. Пациентите забелязват главно промяна в цвета на нокътя, обикновено това е жълтеникаво-бяло петно, понякога дори със сив оттенък, нокътят става крехък, формата му и дебелината може да се промени", казва дерматологът.
Чревни инфекции: Най-честите чревни инфекции, които могат да се прихванат от басейните, са ротавирус и ентеровирус. За съжаление, хлорираната вода не убива ротавирусите, така че в този случай е необходимо да се гарантира, че водата от басейна не навлиза в стомашно-чревния тракт. Това важи особено за децата, които често обичат да пият вода от басейна.
Ентеровирусната инфекция се проявява с висока температура, обща слабост, сънливост и везикулозен обрив под формата на мехури, пълни с течност. Обикновено се появяват върху лигавицата на назофаринкса и сливиците.
В случай на чревни инфекции трябва незабавно да се консултирате с лекар, за да избегнете дехидратация и обща интоксикация на тялото, особено при деца.
Снимка: Gettyimages
Алергичен дерматит: Обривът след посещение на басейн може да бъде и алергична реакция към антисептици, използвани за дезинфекция на вода, с други думи, алергичен дерматит.
"Алергичният дерматит, най-често се проявява в рамките на 24 часа, възниква внезапно. Най-често това е силен сърбеж, може да има обриви с ярко розов цвят, които изпъкват над нивото на кожата, това са петна с различна форма, които могат да се сливат едно с друго. Всяка част от човешкото тяло може да бъде засегната", казва Олга Дидик в интервю за Фокус.
Дерматологът Олга Дидик препоръчва да не се самолекувате, а да се консултирате с лекар веднага щом забележите подобни симптоми.
По въпроси, свързани с кожни заболявания, е важно да не отлагате, защото колкото по-рано започнете лечението, толкова по-скоро можете да получите положителен ефект.
Снимка: Pexels
Как да се предпазите от евентуална инфекция?
- Опитайте се да посещавате басейните сутрин, когато водата е дезинфекцирана и чиста.
- Използвайте индивидуална кърпа.
- В никакъв случай не поглъщайте водата от басейна
- Въздържайте се от посещение на басейна, ако наскоро сте били болни и все още не сте се възстановили от болестта.
- Ако имате отворени рани, драскотини и рани, по-добре ги залепете с пластир, а след плуване в басейна ги обработете.
- Не забравяйте да вземете душ след плуване и да нанесете овлажняващ крем върху кожата си.
Превод: GlasNews.bg