След 30-годишно отсъствие – щъркели се завърнаха в благоевградското село Изгрев.
Птиците напуснали селото, защото гнездото им било разрушено. Местните хора обаче направили нови гнезда от колела на каруца и така щъркелите се завърнали.
Кметът на селото Йордан Китанов сподели пред bTV, че идеята му дошла импулсивно.
През 2015 г. камион блъска стълб и именнотогава решава, че в селото има нужда птиците да се завърнат отново.
От РИОСВ му дали схема колко голямо трябва да бъде едно щъркелово гнездо. След това се обърнал към Евгени Лазаров, за да ги направи.
А защо колело на каруца – защото диаметърът му отговарял на размера на гнездото.
Снимки: bTV
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО