На 2 септември 1666 г. в Лондон избухва Големият пожар и поглъща града за няколко дни. Това събитие оставя незаличима следа в колективната памет на лондончани и сега, в подготовка за откриването на новите помещения на Музея на Лондон през 2026 г., кураторите на галерията Great Fire решиха да се поровят в живота на обикновените лондончани, които са преживели това бедствие.
Това проучване се фокусира върху жителите на пекарната на Томас Фаринър на Pudding Lane, където започна Големият пожар. Въпреки че беше разследван в продължение на много години, все още не беше известно кой точно е бил в пекарната, когато избухва пожарът, пише Phys.org. Съвременните сведения споменават Томас Фаринър, неговата съпруга, деца и анонимни слуги, но за да се открие истината, е необходимо да се проучат оригиналните записи.
През 1666 г. са проведени две официални разследвания, за да се определи причината за пожара: парламентарно разследване и процесът срещу Робърт Юбер, французин, който лъжливо признал за палежа. Изненадващо, въпреки потенциалния интерес да се идентифицират обитателите на пекарната, историческите доказателства за това кой е бил там по време на пожара са доста непълни.
Пълните доклади от тези разследвания никога не са били оповестени публично и повечето публикации по онова време разбираемо се фокусират повече върху опустошителните последици от пожара, отколкото върху неговото начало. Въпреки това, ценен разказ за събитията в пекарната се съдържа в писмо, написано от сър Едуард Харли MP през октомври 1666 г., в което той съобщава какво е научил:
„Пекарят на Pudding Lane, в чиято къща е започнал пожарът, дава да се разбере, че във фурната му не е останал огън... че дъщеря му е била в пекарната в 12 часа, че между 1 и 2 мъжът й се е събудил от дима, огънят е тръгнал далеч от комина и печката, имуществото му е изгоряло в къщата, а той, силно обгорялата му дъщеря и съпругът й са избягали през прозорец и водосточна тръба."
Тази история съдържа списък на обитателите на пекарната: Томас Фаринър, неговата неомъжена дъщеря Анна, нейният „мъж“ (чирак) и прислужница, която трагично загива в пожар. Някои други доклади обаче споменават сина на Фаринър вместо „мъж“. За да разрешат тази мистерия, изследователите се заровиха в допълнителни исторически документи.
Един от най-важните източници на информация е документ от Лондонския градски архив, който изброява обвиненията срещу Робърт Хюбърт и имената на седем свидетели срещу него. Сред тези имена бяха "Томас Фаринър-старши, Анна Фаринър, Томас Дъгър, Томас Фаринър-младши." Интересното е, че Томас Дъгър беше вмъкнат между Фаринър, намеквайки за потенциалната му връзка с домакинството.
По-нататъшно разследване разкрива, че Томас Дъгър може да е бил „мъжът“ на Фаринър, споменат в историята на сър Едуард Харли. Проучване в онлайн архивите разкри, че пекар на име Томас Дагър е имал бизнес в Билингсгейт след пожара. Въпреки това бяха необходими твърди доказателства, за да се потвърди присъствието му в Пудинг Лейн.
За щастие документацията на хлебарската компания оцелява след разрухата на времето и пожара от 1666 г., което позволява на изследователите да сравнят информацията за работниците на Фаринър с имената, изброени в обвинителния акт. След усърдно търсене в библиотеката на Гилдхол двама млади мъже станаха ключови фигури в този исторически пъзел.
Томас Фаринър младши официално се присъединява към компанията на пекарите през 1669 г., наследявайки правото от баща си. Оказа се, че Томас Дагър всъщност е работил за Фаринър, преминавайки през деветгодишно чиракуване, което приключва през 1664 г. По време на пожара той продължил да работи като неофициален чирак, отговаряйки на описанието на човека, който пръв забелязва огъня.
Въпреки че Томас Дъгър може да не е бил видна фигура през 1666 г., това проучване има за цел да направи хора като него по-запомнящи се за посетителите на новия музей в Лондон. Хвърляйки светлина върху живота на тези обикновени лондончани, музеят може да предложи по-нюансирано разбиране на този ключов момент от историята на града, обогатявайки историята за Големия пожар и я правейки по-разбираема за всички, които идват да я изследват.