Векове наред историите за вампири, които бродят през нощта, хранейки се с кръвта на живите, пленяват въображението ни. Според тези легенди вампирите изпитват силно отвращение към чесъна и се оказва, че може да има някои научни причини зад този фолклор.
Идеята за вампирите и чесъна като възпиращо средство е тясно свързана с източноевропейския фолклор, особено тълкуването, представено от писателя от 19-ти век Брам Стокър в известната му книга Дракула, пише Grunge. Истинската връзка между чесъна и вампирите обаче може да се дължи на определени медицински състояния, които са съществували много преди тези легенди да пуснат корени.
Изследователите са навлезли по-дълбоко в идеята за вампирите от медицинска гледна точка. Те откриха, че хората с бяс и рядко заболяване на кръвта, наречено порфирия, може да имат отвращение към чесъна. При бяс пациентите често изпитват изострени сетива, особено повишено обоняние. Силната и остра миризма на чесън може да бъде непоносима за тях. В случай на порфирия, консумацията на чесън може да влоши анемията, свързана с това заболяване.
Бясът е заболяване, предавано чрез слюнката на заразен човек или животно, обикновено чрез ухапване. Симптомите му, включително дрезгави стонове, оголени зъби и пяна от устата, имат поразителни прилики с поведението на вампирите във фолклора. До 1885 г., когато е разработена ваксината срещу бяс, това е фатално и мистериозно заболяване, което го прави правдоподобен виновник в легендата за вампирите и тяхното отвращение към чесъна.
Порфирията, от друга страна, се отнася до група от редки генетични заболявания, които засягат производството на хемоглобин. Хората с порфирия са фоточувствителни и избягват слънчевата светлина поради сериозните кожни проблеми, които тя може да причини.
Освен това венците им често се свиват, което кара зъбите им да изглеждат по-дълги, обща характеристика на митовете за вампирите. Съединенията, открити в чесъна, могат да влошат анемията при страдащите от порфирия, което прави връзката между чесъна и вампирите още по-необичайна.
В допълнение към тези медицински причини, чесънът се свързва с отблъскването на вампири във фолклора поради неговите лечебни свойства. През Средновековието някои европейци вярвали, че вампиризмът е причинен от заболявания на кръвта и вярвали, че чесънът може да унищожи тези кръвопийци.
В Трансилвания, част от Румъния, чесънът се използва от поколения както като лекарство, така и като средство за защита срещу зли духове. Често се мажеше по вратите, прозорците и рогата на добитъка, за да пази вампирите.
Освен ролята си в легендите за вампирите, чесънът има богата история в народната медицина. Един от ключовите му компоненти, алицин, съдържа високо съдържание на сяра и е известно, че има антитоксични свойства. Чесънът също има антибиотични и противогъбични свойства. С всички тези ползи за здравето, консумацията на повече чесън може не само да помогне за предпазване от вампири, но и да помогне за подобряване на цялостното ви здраве.
Така че, независимо дали вярвате във вампири или не, чесънът има повече от просто кулинарна стойност - той може да бъде мощен съюзник в борбата срещу митичните и реални заплахи.
Превод: GlasNews