В края на септември космическият кораб OSIRIS-REx донесе на Земята дългоочаквания „пакет“ от космоса. Учените най-накрая са получили скални проби от астероида Бену. Теглото на този астероид е приблизително 77 милиарда кг, а апаратът на НАСА взе само около 250 грама (точното количество ще бъде известно по-късно) от астероидния реголит. Бюджетът за тази мисия беше 800 милиона долара, което означава, че цената на астероидния прах ще бъде приблизително 1 милиард 160 милиона долара. Но това не е най-скъпият материал, познат на науката.
Скъпите камъни от Марс и Луната
Първият извънземен материал, донесен на Земята, е лунният реголит, донесен със себе си от астронавтите на Аполо, пише ScienceAlert. От 1969 до 1972 г. те доставят 382 кг лунна скала. Като се вземат предвид разходите за тази програма, коригирани с инфлацията, цифрата излиза на 257 милиарда долара. Така лунният прах струва 674 хиляди долара за грам.
Космически кораб на НАСА ще достави на Земята в началото на следващото десетилетие проби от марсиански скали, събрани от марсохода Perseverance. Цената на тази мисия може да бъде 11 милиарда долара, а на Земята ще пристигнат само 450 грама проби от Марс. Следователно цената на един грам ще бъде 24 милиона долара.
Всеки ден около 50 тона метеорити падат на Земята, повечето от които изгарят в атмосферата, но някои достигат до повърхността. Метеоритите, в зависимост от техния състав, могат да имат различни цени. Повечето метеорити са скалисти и могат да бъдат закупени за половин долар онлайн. Железните метеорити вече струват от 1,7 долара за грам, а железно-каменните метеорити от 35 долара за грам.
Ако метеорит пристигне на Земята от Луната, цената му може да бъде повече от 160 долара за грам, а ако от Марс, може да струва повече от 380 долара за грам.
Най-скъпите химически елементи
Някои химични елементи са евтини, защото са в изобилие, докато други са скъпи, защото са редки. Например, 100 грама въглерод струва малко над $2. Желязото и алуминият също са евтини. Но за 1 грам сребро ще трябва да платите половин долар, а за 1 грам злато - 67 долара.
Има 7 радиоактивни химични елемента, които са изключително редки в природата и трудни за създаване в лаборатория. Най-скъпият от тях е полоний-209, един грам от който струва 49 милиарда долара.
Разбира се, скъпоценните камъни също са скъпи. Например изумрудите са 10 пъти по-скъпи от златото, а белите диаманти са 100 пъти по-скъпи. А сините диаманти са още по-скъпи - 19 милиона долара за грам.
Най-скъпият синтетичен материал са ендоедралните фулерени, направени от въглероден материал, който може да се използва за създаване на изключително точни атомни часовници. Цената на грам такъв материал е повече от 140 милиона долара.
Най-скъпият материал в света
Антиматерията се среща в природата, но много рядко, тъй като античастиците се разрушават при среща с обикновени частици. Ускорителят на частици в CERN може да произвежда 10 милиона антипротона в минута. Това е много, но при тази скорост производството на няколко десетки грама антиматерия ще отнеме милиарди години и ще струва милиарди долари.