На каква възраст хората са най-щастливи? Това може да изглежда като доста прост въпрос. Изглежда, че трябва да сме най-щастливи в млада възраст, когато сме пълни със сили и не сме обременени с много отговорности, но немски учени установиха, че това не е съвсем така, пише The Jerusalem Post.
През последните няколко десетилетия учените са провели много изследвания, за да разберат на каква възраст човек достига върха на своето щастие. Сега немски изследователски екип използва цялостен мета-аналитичен преглед, за да отговори на този въпрос веднъж завинаги.
В проучването екип от Рурския университет в Бохум провежда надлъжно проучване, включващо 460 902 души. Според първия автор на изследването, професорът по психология Сузан Бюкър, тя и нейните колеги са се фокусирали върху промените в три централни компонента на субективното щастие:
- удовлетворение от живота;
- положителни емоционални състояния;
- негативни емоционални състояния.
Резултатите от изследването показват, че удовлетворението от живота намалява между 9 и 16-годишна възраст, след това се увеличава значително до 70-годишна възраст и след това отново намалява до 96-годишна възраст. В същото време положителните емоционални състояния показват общ спад на възраст между 9 и 94 години, докато отрицателните емоционални състояния варират между 9 и 22 години, след което намаляват до 60-годишна възраст, след което отново се увеличават. В същото време екипът открива по-значими средни промени в положителните и отрицателните емоционални състояния, отколкото в удовлетвореността от живота.
Според Бюкър като цяло резултатите показват положителна тенденция за широк период от живота, ако се обърне внимание на удовлетвореността от живота и негативните емоционални състояния. Лекият спад в удовлетвореността на възраст между 9-16 години според изследователите се обяснява с промените в тялото и социалния живот през юношеския период.
Резултатите също така предполагат, че положителните чувства вероятно намаляват от детството до късната зряла възраст. В напреднала възраст всички компоненти на субективното щастие са склонни да намаляват. Предполага се, че това е свързано с намаляване на физическата дееспособност, влошаване на здравето, намаляване на социалните контакти, както и смърт на връстници.
Авторите на изследването се надяват, че техните резултати ще помогнат да се разгледа и насърчи субективното щастие с различните му компоненти през целия живот. Всъщност получените резултати могат да послужат като важно ръководство за разработването на програми за интервенция, особено тези, насочени към поддържане и подобряване на живота в по-късна възраст.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: SYN Media