Предстоят три периода със силни геомагнитни бури. Смущенията на 12, 13 и 14 май ще бъдат най-силни. Ще поотслабват до 17 май. Отново ще се повишат на 20-21 май и пак на 28-и, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
Те са резултат от мощно изригване на плазма от Слънцето, последвано от отделяне на огромно количество енергия под формата на светлина, топлина и електромагнитни вълни. Влиянието им върху организма е сравнимо с ефекта от силно физическо натоварване.
Мнозина са чувствителни към слънчевите изригвания, особено децата, хората на възраст или с хронични заболявания.
Може да се появят сърцебиене, промени в кръвното налягане, аритмия. Нарушава се кръвообращението и оросяването на мозъка, тъй като спада концентрацията на кислород във въздуха. Често срещани са умора, главоболие, световъртеж, замаяност, загуба на равновесие, болки в мускулите и ставите, тревожност, нервност и раздразнителност, разстройство на съня, апетита и концентрацията.
В тези дни хората с хронични заболявания е задължително да приемат редовно медикаментите, които са им предписани. Освен това да държат под ръка лекарства за спешен случай, препоръчват докторите.
Добре е да се избягват прекалената физическа, умствена и психическа активност. Полезни са разходките и спортовете с умерено натоварване.
Вместо мазните и сладки храни предпочитайте повече плодове и зеленчуци.
Пийте достатъчно течности, но не алкохол и тонизиращи напитки. Може да приемате чайове и отвари с успокоително действие от валериана, маточина, мента, божур, жълт кантарион.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО