Известната Халеева комета, която за последно беше наблюдавана през 1986 г., остави рояк от отломки по време на приближаването си към Слънцето, което беше наречено метеорен поток Ориониди. През следващите две нощи ще има пик в активността на тези "падащи звезди", който може да се види с просто око.
На всеки 75 години известната краткопериодична Халеева комета, която е огромен обект от лед, скали и прах, се доближава до Слънцето и Земята. Когато тази комета получи голяма доза слънчева радиация, тя започва да се топи и по този начин образува рояк отломки в космоса. Те продължават да обикалят около Слънцето и Земята преминава през този поток всяка година.
Нарича се метеорен поток Ориониди, защото в нощното небе метеорити, изгарящи в земната атмосфера, оставяйки ярки ивици, изглежда, че пристигат от съзвездието Орион. Между другото, Халеевата комета е източник на друг ежегоден метеорен поток - Ета Аквариидите, който се появява през април.
Орионидите не са толкова голям метеорен поток като Персеидите, които се виждат на нощното небе през август, пише Forbes. Ако по време на появата на последния в небето можете да видите до 100 горящи метеорита на час, тогава Орионидите не са толкова плодовити - можете да видите от 10 до 20 „падащи звезди“.
Метеорният поток Ориониди стана забележим на 26 септември, но неговата пикова активност, когато повечето метеорити изгарят в атмосферата, ще се случи в нощта на петък, 20 октомври, събота, 21 октомври, и в нощта от събота срещу неделя, 22 октомври .
Астрономите препоръчват да започнете да наблюдавате Орионидите веднага след залез слънце, въпреки че те се виждат най-добре след полунощ. По това време Луната няма да е много ярка и следователно няма да пречи на наблюденията. Това, което може да попречи, е облачното време. Освен това метеорният дъжд трябва да се вижда ясно рано сутрин, преди изгрев-слънце.
За да видите как малък брой метеорити оставят ярки следи в нощното небе, трябва да потърсите съзвездието Орион в небето. Той ще бъде разположен на югоизток. Ако небето е ясно, може да видите падащи звезди.
Колкото до Халеевата комета, тя последно се е доближила до Слънцето и Земята през 1986 г. Следващият път, когато огромната комета ще се завърне във вътрешността на Слънчевата система, е през 2061 г. Между другото, в края на тази година кометата вече ще започне своето обратно пътуване към Слънцето.