Търсачи на съкровища, открили ценни вина на дъното на Английския канал, се молят за разрешение да ги извадят, но не го получават.

Германска подводница потопила кораба "Либорн" край брега на Корнеул на 29 септември 1918 година, едва 6 седмици преди края на Първата световна война.

Корабът се връщал от мисия по превозване на въглища към континентална Европа, а на борда му имало вино, шампанско, бренди, ликьор "Бенедиктин" и... кисели краставички. Но "Либорн" не успял да стигне до крайната си дестинация – порта на Ливърпул, защото бил потопeн от подводница Ю-54, командвана от Хелмут фон Ръктасшел.

Корабът потънал едва за половин час, а трима души загинали. Останалите от екипажа успели да се спасят.

Днес след повече от век товара на "Либорн" е цел на нова битка между океанските търсачи, историци и Департамента за за цифрови технологии, култура, медии и спорт.

"Либорн" бил открит от групата търсачи на съкровища, включваща експерт по подводни операции, историк и др. Те рeшават да търсят именно край бреговете на Великобритания, защото законите на страната го радрешават.

Когато  открили кораба изпратили водолази, които да го проучат. От документите знаели, че ще намерят алкохол и краставички, но останали далеч по-изненадани, когато открили и друга част от товара. Кадри  показали, че на борда има хиляди бутилки ценни вина и ликьор, сред които и "Бенедиктин".

Търсачите веднага поискали разрешение да изтеглят зазадения товар. Но властите отказали, независимо от уверенията, че част от приподите ще  бъдат дарени. Те получили разрешение за изважзане на едва няколко бутилки, които няма да успеят да изплатят разходите по операцията. През това време ценния товар започва да се поврежда, като морският трафик в района също влошава положението.
 
“Ако не ни позволят да извадим да го изтеглим, товарът просто ще се развали”, казва член на екипа. Според някои изчисления алкохола на борда на потъналия "Либорн" може да струва милиони, а подобно вино открито във водите на Швеция се е продало за 9000 паунда на бутилка.

Ийн Хъдсон смята, че дъното на океана е перфектното място за съхранение. Като допълва, че някои производители умишлено съхраняват продуктите си под вода. Така борбата на търсачите на съкровища в бюрокрацията във Великобритания продължава, а ентусиастите се надяват да получат разрешение и да направят пари.

Превод: GlasNews.bg