Учените смятат, че са открили начин, по който древните воини от град Тиуанаку, разположен в съвременна Боливия, са идентифицирали своите приятели и врагове на бойното поле. Тези воини можело да се разграничат един от друг, като черепите им били умишлено деформирани, практика, известна като изкуствена черепна деформация (ACD).
Тиуанаку е могъщ град в южните централни Анди с население от около 40 000 души. Той процъфтява между 500 и 1150 г. сл. н. е. д. и играе значителна политическа роля по това време.
Народът на Тиуанаку, подобно на други прединкански култури, практикувал оформяне на черепи, пише IFLScience. Изследователите се задълбочиха в историята на изкуствената деформация на черепа в Андите, за да научат повече за тази древна традиция. Те открили, че това обикновено се извършва на бебета през първите няколко месеца от живота им, преди характеристиките на черепа им да станат постоянни.
Древните хора са използвали различни техники за постигане на различни форми на черепа. Един от методите включва използването на меки дървени дъски, които се поставят върху главите на бебетата и се закрепват с бинтове. Това довежда до това, че главата става подобна на кутия, сплескана, със странични издатини, а лицето става по-широко и по-късо.
Друг метод включва поставяне на бебета върху равна дървена повърхност и залепване на парче дърво под ъгъл към челото им. Това дава резултати, подобни на първия метод. Третият метод включва използването на ленти и ремъци за компресиране на главите на бебетата, създавайки конични черепи.
Тези различни форми на черепа са служили като маркери за класа, каста и професия на човека. По-специално воините са използвали тези отделни черепни структури, за да идентифицират своите събратя на бойното поле.
В допълнение към физическото увреждане, изкуствената деформация на черепа може да има когнитивни последици. Увреждането на челния дял на мозъка поради черепна деформация може да доведе до увреждане на паметта, вниманието и изпълнителната функция.
Увреждането на париеталния лоб може да повлияе на сензорната интерпретация, а нараняванията на темпоралния лоб могат да доведат до раздразнителност, загуба на слуха и проблеми с паметта и разбирането на емоциите.
Не е известно дали жителите на Тиуанаку са имали тези когнитивни увреждания, но това проучване хвърля светлина върху интригуващите начини, по които древните култури са използвали изкуствената деформация на черепа, за да предадат информация за идентичността и професията. Това е напомняне за разнообразните и неочаквани начини, по които нашите предци са оформили своя свят.
Превод: GlasNews
От време оно.. 23:13, 19.10.2023
А в нашия свят , има 240 подобни и още няколко десетки хиляди оформени по този начин и някак си, трябва да се справяме с тях...