Евкалиптово масло се добива от свежите листа на евкалиптовото дръвче, което произхожда от Австралия. През вековете то се разпространява в Европа, Индия и Африка, но най-големият производител на продукти, съдържащи извлеци или масла на евкалипта, остава Австралия.
Включва се в състава на стотици лекарства, медикаменти и козметични продукти и това не е случайно. Маслото притежава противовъзпалителни, противомикробни и антисептични свойства и др.
Сред основните е приложението му при респираторни проблеми – ефективно е при настинки, течащ или запушен нос, възпалено гърло, астма, бронхит и синузит. Силно изразените му антибактериални, антигъбични и антивирусни свойства облекчават тези състояния.
При контакт с въздуха, по повърхността на маслото се образува озон, което му придава мощни антисептични свойства като мазило – положено върху открити рани, изгаряния, мазоли или всяко друго механично или термично увреждане на кожата, при ухапвания и ужилвания от насекоми – облекчава болката и предпазва от развитие на инфекции, чрез мощно потискане на микробиалната активност и лимитиране на контакта с въздуха.
Способността му да отблъсква насекоми е добре изразена, но маслото е твърде скъпо за ежедневна употреба. Използва се най-вече за премахването на въшки - необходими са 5-8 капки от маслото, малко вода и нищо друго. Това е много по-бърза и безопасна алтернатива на десетките препарати против въшки, струващи скъпо и съдържащи вредни, химически синтезирани инсектициди, които могат да проникнат през кожата и да предизвикат неприятни странични симптоми.
В световен мащаб маслото е най-често използвано като ароматизатор: антисептичните му и дезодориращи свойства поддържат въздуха в затворени помещения свеж и със силно редуциран брой на патогенни микроорганизми.
Преди употребата на евкалиптово масло, е необходима консултация с алерголог, който да определи дали не е налична непоносимост към неговите компоненти. При алергична чувствителност и най-малката доза от маслото е в състояние да предизвика тежки обриви, често преминаващи във въздушно-преносим контактен дерматит. Оралното му приемане при стомашно-чревни оплаквания крие слаб риск от взаимодействие с хомеопатични лечения, а при комбинация с алкохол може да бъде силно токсичен.
Прочетете още
- 10:00 Кърлежлендия – новото име на „Младост". Косачките в отпуск, тревата – на щат
- 12:39 Тежък сблъсък в стеснения участък на АМ Тракия, тапите са километрични СНИМКИ
- 14:00 Учителят на Раковски, Берон и Левски: Кой е Райно Попович?
- 11:00 Възрастна жена създаде оазис в междублоково пространство СНИМКИ