Едно от най-скъпите и търсени кафета в света е "Kopi luwak", или кафе от цибетка.
Килограм от него може да достигне цена от 1500 евро, а чашка от тонизиращата напитка пък може да се предлага дори и за 300 долара.
Кафето се добива главно на индонезийските острови Суматра, Ява, Бали, Сулавеси, както и на Филипините и Източен Тимор.
Известно е като най-скъпото, поради малките количества, в които се произвежда и процеса на естествена преработка, през който преминава.
Цибетката се храни с различни видове кафени зърна - Арабика, Робуста, Либерика, които я примамват с плодовата си обвивка.
След като ги погълне, зърната престояват около ден и половина в стомаха на животното, където се разгражда само част от външната им обвивка.
Вътрешността им остава цяла, с непроменена форма и бива изхвърлена от храносмилателния тракт на цибетката по естествен път.
Следват процеси по щателно събиране на зърната, измиване, сушене на слънце и леко изпичане.
Благодарение на ензимите, отделяни в стомаха на животното, кафените зърна се насищат със свободни аминокиселини, като на тази естествена обработка се дължат изключителните качества на "Kopi luwak" - характерният му наситен аромат и липсата на горчивина.
Открито още през XVIII век , това кафе се култивира в съвременни ферми, където цибетките се отглеждат при условия, които им позволяват свободни разходки.
Кафето се приготвя в съотношение с вода 1:15. Задължително е зърната да бъдат смлени непосредствено преди приготвянето на напитката. Само така те запазват пълния си аромат и вкус.
Ах 20:52, 21.08.2020
Нечовешко. Е ся изсирам и аз едно л**но, по голямо и от мене. Само 1000 евро ще го давам килограма. Такава гнас, и пари струва... аман от откачалки.