Президентът и премиерът на най-младата балканска държава Хашим Тачи и Рамуш Харадинай присъстваха на срещата в Берлин в понеделник, като и двамата не бяха доволни от постигнатото на форума, организиран от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. И Тачи и Харадинай заявиха, че в Европейския съюз няма единство и че той не предприема конкретни действия за Западнобалканския регион.
Държавният глава на Косово заяви, че Сърбия цели създаването на Общност на сръбските общини (ОСО) в Северно Косово по модела на Република Сръбска в Босна и Херцеговина. „Сърбия не позволи на Косово да приложи на практика споразумението за създаване на ОСО в Косово, както предвижда Брюкселското споразумение от 2013 и на основата на решението на Конституционния съд на Косово. Искам да подчертая, че няма да бъде създадена ОСО с изпълнителни правомощия. Ясната цел на Сърбия е да създаде ОСО с изпълнителни правомощия, подобно на модела на Република Сръбска. Няма да позволим това да се случи“, заяви Тачи след срещата. Освен това той разкритикува ЕС за това, че „европейската перспектива на Косово са просто думи“, за да бъде привлечена Прищина по-близо до Съюза. Според косовския президент, ЕС е заблудил Косово за визовата либерализация, въпреки че Прищина е изпълнила всички нужни критерии. „Ратификацията на Споразумението за демаркация с Черна гора беше последният критерий за визова либерализаци. Но, както казах по време на срещата в Берлин, днешната реалност доказва, че изискването за изпълнение на това условие от ЕС е било само измама и нищо повече, или лъжливо обещание“, заяви държавният глава, като припомни, че гражданите на Косово са единствените в региона, които са изолирани и са обект на визов режим за придвижване в шенгенската зона на Европейския съюз.
Харадинай: Тачи и Рама натискаха за отмяна на митата
Харадинай заяви, че по време на срещата в Берлин е бил подложен на огромен натиск да отмени 100-процентовите мита върху сръбските стоки. Той дори призна, че Тачи и албанският премиер Еди Рама са били сред тези, които са се опитвали да го убедят да вдигне търговската блокада срещу Сърбия, но те отхвърлиха тези обвинения.
„В Берлин бяхме подложени на същия натиск, както и по-рано. Бях единственият, който защитаваше митата. Беше много трудно. И Тачи, и албанският премиер Рама ме натискаха да ги премахна. Всички казваха, че позицията на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон трябва да бъде уважена и че това е добър шанс за Косово, който не трябва да бъде изпускан“, заяви премиерът пред телевизионния канал T7.
Но независимо от натиска, Харадинай настоява, че Косово е било принудено да наложи митата, за да спре агресивната кампания на Сърбия срещу държавността му. „Обясних, че бяхме принудени да вземем това решение. Сърбия провеждаше агресивна кампания срещу нас, която застрашаваше националната ни сигурност. Това решение може да бъде отменено само в случай, че ни признаят. Ако бъде написан и приет договор за признание, ние може да отменим митата“, заявих косовският премиер.
Превод и редакция: Иван Христов