София. БЧК отбеляза Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец с второто издание на „Училище за хуманност“. Събитието предостави сцена, на която свободно и вдъхновено имаше възможност да се говори по теми, които обикновено се коментират единствено анонимно и онлайн като миграцията, дискриминацията, ЛГБТ-културата, хората с увеждания и др. В „занятията“ се включиха представители на различни уязвими групи – незрящи, мигранти и др., като по този начин гостите успяха да се докоснат до тяхното ежедневие. Сред участниците бяха и представители на ръководството на БЧК, на ЕК, на дипломатически мисии, доброволци и др. Всички мнения и истории, споделени по време на „Училище за хуманност“, ще бъдат обединени в Малка онлайн книга на хуманността.
Председателят на БЧК акад. Христо Григоров заяви, че 20 млн. души в 191 държави честват 8 май - Световният ден на Червения кръст и Червения полумесец. „Днес е един хубав ден за световната демокрация. Днес е една демонстрация, че в света има хора, които мислят за хората. Застанали зад идеята на Анри Дюнан, те са хората, които носят упования и надежда“, заяви акад. Григоров. Той подчерта, че за всичките тези години БЧК заедно със своите доброволци успяват да построят голяма къща на доброто, в която всеки човек, който им нужда от помощ, да я получи. Акад. Григоров посочи, че в момента няма по-мощна структура в страната, която да помага на хората. „За разлика от политиците, чието мото е „разделяй и владей“, ние въведохме мотото „обединявай и решавай“. И затова сме толкова ефективни – защото успяхме да обединим всички в държавата. Без да се интересуваме от религиозни и партийни принадлежности, ние помагаме на всеки, изпаднал в нужда“, каза още той.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев посочи, че историята за началото на Червения кръст сто години по-късно рефлектира върху идеята за създаването на Европейския съюз. „ЕС е създаден с идеята да не се дава възможност повече на континента да има войни – хората да се избиват и да си причиняват материални вреди. Това са общочовешки ценности, защото съществуват във всяка една религия. Навсякъде тези ценности са едни и същи – да обичаш ближния си, да му помагаш, когато е в беда, и да се стремиш към добруването на теб и близките ти. И точно тези основополагащи принципи близо 70 години след основаването на ЕС ние се опитваме да ги отстояваме и надстрояваме, защото днес сме подложени на големи външни предизвикателства. Въпреки че очевидно има хора, на които не им харесва това, че една група народи могат да се обединят около няколко простички неща и да построят общество, което да се възползва максимално от благата, които има около себе си“, заяви Огнян Златев. Той заяви, че България е дала на ЕС Младежки екип „Европа“, в който участват млади хора, които са в последните години на своето обучение в университета и имат желание да споделят това, което са научили за Европа и за това как тя помага. Златев обясни, че по този начин България е показала на другите държави-членки на ЕС как могат да впрегнат енергията на младите хора в нещо позитивно. „И днес виждам как младите хора все повече се интересуват и имат мнение за това, в каква Европа и в какъв свят искат да живеят“, заяви Огнян Златев.
Цветилена СИМЕОНОВА