Случай със съмнение за интоксикация с фентанил при 17-годишно момиче провокира емоционален призив на д-р Емилия Поюклиева към младежите и техните родители. В публична публикация лекарката предупреждава за опасностите от непознатите вещества и настоява: при загуба на съзнание или затруднено дишане помощ трябва да се търси незабавно.

„Днес, като лекар, отново се сблъсках с нещо, което ме кара да се страхувам за нашите деца. В моя град се стигна до случай със съмнение за интоксикация с фентанил при 17-годишно момиче. И това е страшно!“, пише тя.

Д-р Поюклиева е педиатър в МБАЛ „Иван Скендеров“ в Гоце Делчев, като работи и в Спешна помощ. Името ѝ е посочено в екипа на детското отделение на официалния сайт на болницата.

В публикацията си лекарката не съобщава дали съмнението за фентанил е потвърдено с изследвания, какво е състоянието на момичето и при какви обстоятелства е настъпило предполагаемото отравяне. От написаното не може да се заключи и че веществото е било поставено в напитка или прието в заведение.

Посланието ѝ обаче е категорично:

„Дискотеката трябва да бъде място за забавление, музика и хубави спомени, а не място, от което някой да не се прибере у дома!“

Д-р Поюклиева призовава младите хора да внимават какво пият и приемат, да не оставят чашите си без надзор и да отказват вещества с неизвестен произход. Особено опасно е доверието в уверенията, че нещо е безобидно, защото „всички го правят“.

„Не е слабост да откажеш. Не е срамно да си тръгнеш. Не е страхливо да повикаш помощ за приятел. Истинската смелост е да спасиш живот!“, подчертава тя.

Фентанилът е мощен синтетичен опиоид. Предозирането с опиоиди може да потисне дишането и да доведе до смърт. Загубата на съзнание и нарушенията в дишането са сред предупредителните признаци, посочени от Световната здравна организация.

В подобен момент страхът от наказание може да забави животоспасяващата помощ. Именно към това насочва вниманието си лекарката. Тя призовава младежите да не оставят сами приятели, на които им е станало лошо, и да не чакат състоянието им да премине от само себе си.

„Ако на ваш приятел му стане лошо, загуби съзнание или диша бавно и трудно, не го оставяйте сам и не чакайте да му мине. Обадете се незабавно на 112!“, пише д-р Поюклиева.

Към родителите тя отправя молба да разговарят с децата си без осъждане. Да изградят доверие, при което едно дете може да се обади и да поиска помощ, независимо какво е направило или какво му се е случило.

„Нито една вечер, нито едно парти и нито едно любопитство не струват повече от живота ви! Пазете се, деца! Ние искаме да ви виждаме усмихнати, здрави и живи!“

 

Паника в пловдивски автобус: „Зомби" на фентанил припадна между седалките, пушил с приятел

Катафалка и мъж като „зомби": Нов тревожен случай, свързван с фентанил, разтърси Пловдив СНИМКИ

"Зомби" тренировка посред улицата: клек, ставане и една тревожна и все по-позната гледка ВИДЕО

"Зомби" и в Казанлък: Мъж е заснет да лежи в тежко състояние на тротоара ВИДЕО

„Защо да му помагаме?": страшната промяна зад „зомби" гледките в Пловдив ВИДЕО

Фрапираща гледка: Фентанилово зомби втрещи пловдивчани в центъра на града ВИДЕО