Огромен е приносът на украинските бежанци към родната икономика. Това каза  икономистът Искрен Пенчев.

„Тези 11 милиарда, които българското правителство е похарчило за подпомагане на бежанците, не просто са върнати от ЕС, а в пъти повече. Страната ни е сериозен бенефициент от украинските средства. Само от началото на войната над 3 милиарда евро кеш са изнесени от Украйна. Не знаем дали тези средства ще бъдат изхарчени в България, но ефектът върху икономиката е видим. Най-малкото това ще даде ликвидност на българските банки.

По всяка вероятно изхрачените пари у нас от украински бежанци са много повече, отколкото показват официалните данни. Нямаме информация за парите в брой, които влизат в страната”, обясни той.

Украинските бежанци в наша община - колкото местното население

По думите му голяма част от бежанците участват на имотния пазар освен чрез наеми, а и с директни покупки.

„Това повишава търсенето на имоти, най-вече по Черноморието, но повишава и цената на вече съществуващите имоти. Нарича се „Ефектът на богатството””, коментира още той.

Пенчев обърна внимание, че интерес към България има и от украински фирми, бягащи от родината си.

„Те са основно в бизнес сферата. Там заплатите са по-високи и имат висока добавена стойност. Би следвало страната ни да ги посрещне с отворени обятия”, каза още той пред Нова.

30 млн. лева са изтеглили от банкомати украинците в България

Голяма част от украинските бежанци, пристигащи в България, все още разчитат на собствени средства. Изключение не прави и Алла, която пристига и нас от Черноморск. Работила е дълго време като учител в родината си, тук обаче няма как да си намери работа по специалността.

„Детето ми учи онлайн и няма как да го оставя само. Езиковата бариера също е проблем, не знам български език”, споделя тя.

Междувременно 95% от украински бежанци у нас имат регистрация за временна закрила, а над 2500 са започнали работа на трудови договори. Това обясни в ефира на „Здравей, България” Красимира Величкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова и член на правителствения щаб по въпроса с бежанците. Над 57 000 са настанени към момента в хотели и за тяхната издръжка плаща държавата. Вече е започнал да се прави план, как да бъдат разселени по държавни и общински бази в цялата страна.