Пореден случай на саморазправа с шофьор, нарушил правилата за движение и паркиране, предизвика коментари в столицата. Инцидентът е от София, в квартал Манастирски ливади, където бял бус бил оставен непосредствено пред контейнери за разделно събиране на отпадъци.

Превозното средство блокирало достъпа до съдовете за смет, което очевидно не се е харесало на живущите в района. Вместо да потърсят институционално решение, неизвестни граждани решили да накажат нарушителя по свой начин.

Бусът бързо се превърнал в „мишена“, като върху предното стъкло и покрива му били струпани различни отпадъци – от стар килим до развалени зеленчуци.

Случаят отново повдига въпроса за нарастващото напрежение между гражданите и шофьорите, които не спазват правилата. Макар недоволството да е разбираемо, подобни действия поставят под съмнение границата между гражданската реакция и вандализма.

Все по-често подобни ситуации показват, че липсата на контрол и санкции води до ескалация на напрежението, при която хората взимат правосъдието в свои ръце.

Кадри: Георги Драганов