От ГЕРБ предлагат удължаване с поне 2 години на срока, в който собствениците на жилища следва да се погрижат за изготвяне на технически паспорти на сградите, в които са имотите им. За това съобщи зам.-регионалният министър Николай Нанков във Facebook.

"Пандемия не е точното време, в което да добавяме още една грижа към всекидневието на българите. Затова в ГЕРБ предлагаме отново да бъде удължен с поне 2 години срокът, в който собствениците на жилища следва да се погрижат за изготвяне на технически паспорти на сградите, в които са имотите им.

Какво трябва да съдържа техническия паспорт на блока? Кои са начините за изготвяне?

В управленската си програма поемаме ангажимент за осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на процеса на паспортизация. Ще се създаде специален фонд. Обмисляме и въвеждане на етапност в новите срокове за различните строежи в зависимост от големината и спецификата им и предпоставката да създадат опасност за живещите в тях", пише още той.

Нанков допълва, че изискването за технически паспорти на сградния фонд е от 2006 г. и сроковете са били удължавани вече на четири пъти.

"Това са значими документи, които отразяват техническото състояние на конструкцията, инсталациите и пр. Качествено подготвените технически паспорти ще осигурят професионална експертна информация, която да подпомогне гражданите при планиране на управлението и поддържането на техните жилищни сгради. Затова не трябва да се изработват под натиска на изтичащия срок" смята зам.-министърът.

А според проекта – собствениците на жилища в санирани блокове и на сгради, построени след 2007 г., ще си спестят между 200 лв. и 1000 лева за изготвяне на технически паспорт на сградата.

Санираните панелки без паспорт, останалите се бъркат – до 1000 лв на апартамент

Всички притежатели на по-стар имот обаче ще трябва да броят тези пари, за да отговорят на законовите изисквания за техническите паспорти на строежите.

Техническите паспорти не могат да се издадат само за един апартамент или офис, а само за цялата сграда.

Цената за изготвянето им е от порядъка на 3-5 лева за квадратен метър. Така собственици на апартаменти с площ 65 кв. м ще трябва да платят поне 195 лева.

Притежателите на домове с площ от 90 квадрата - между 270 лева и 450 лева, а собствениците на апартаменти от 165 кв. м - между 495 и 825 лева.

Отделно при липсата на технически чертежи за сградата се плаща и по около 1 лев за кв. м за архитектурно заснемане. Или за най-големите домове цената може да достигне почти 1000 лв.

Техническият паспорт съдържа цялата информация за годината на изграждане, използваните материали, вида на строителството, пожароустойчивостта и сигурността при земетресения, както и за направените ремонти в съответната сграда.

Никой в страната обаче няма точна информация колко са сградите, изградени преди 2007 г., които все още не разполагат с технически паспорт.