Една малка табела край езеро в Стара Загора успя да каже повече за обществото ни, отколкото десетки кампании, лозунги и гръмки призиви за възпитание.

Посланието ѝ беше просто: „Остави брега така, както си го намерил! Почисти след себе си!“. Табелата е била поставена край езерото на Баните от дете, с желание и с идеята да напомня на хората да пазят природата.

За случилото се разказа Ирина Георгиева в сициалните мрежи. По думите ѝ детето ѝ е поставило табелата с голямо желание, но при следваща разходка семейството установило, че тя вече не е на мястото си.

„Защо хубавите неща се рушат? Защо винаги изискваме, а нищо не даваме от себе си, не пазим, не се радваме на това, което другите правят?“, пита тя.

Въпросът звучи болезнено, защото не става дума просто за една табела. Днес е тя. Утре може да е кошче, пейка, детска площадка, спирка, цветна леха или всичко онова, което някой е направил с труд, желание и надежда, че ще остане поне малко по-дълго.

Под публикацията много хора изразиха възмущение. Част от коментиращите припомниха, че подобни табели има и в парк „Аязмото“, поставени от деца и учители също от ДГ „Светлина“. Други видяха в случилото се не дребна пакост, а симптом за нещо по-дълбоко - липсата на възпитание, на уважение към чуждия труд и на елементарно усещане за граница.

И тук сблъсъкът е особено тъжен. От едната страна стоят деца, които някой е научил да пазят, да създават, да мислят за другите и за мястото, на което живеят. До тях има родители, учители и институция, които очевидно са положили усилие да възпитат доброта, отговорност и грижа към света.

От другата страна стои някой, който е решил, че може просто да махне, счупи или унищожи. Без причина. Без смисъл. Без дори да си даде сметка, че руши не предмет, а усилие. Чужд труд. Детска надежда.

Точно тук въпросът става по-голям от една липсваща табела. Как едно дете стига дотам да изпитва удоволствие да руши? Кога любопитството се превръща във вандализъм? И кой му е показал, че това минава без последици?

Защото безнаказаността е заразна. Когато днес някой махне табела и нищо не последва, утре друг ще счупи пейка. После ще се разбие спирка. После ще се изрисува стена. После ще се каже: „Е, какво толкова?“.

А „какво толкова“ е точно мястото, от което започва разпадът.

Най-тъжното е, че в такива случаи често губи не този, който руши, а онзи, който е създал. Детето, което е поставило табелата, трябва да получи обяснение защо някой е посегнал на нещо хубаво. Трябва да му се каже защо доброто понякога е по-лесно за унищожаване, отколкото за опазване.

И въпреки това отговорът не бива да бъде примирение.

Защото ако днес оставим едно дете да повярва, че няма смисъл да прави добро, утре ще имаме още един възрастен, който подминава счупеното, мръсното и грозното с думите: „Така е навсякъде“.

А не трябва да е така.

Табелата може да е малка. Но въпросът, който оставя след себе си, е огромен: какво общество отглеждаме - такова, което учи децата да пазят, или такова, което ги оставя да свикнат, че рушенето винаги побеждава?