Отиде си една епоха! Поколения ученици от Класическата гимназия осиротяха. Почина Гергина Тончева - първият директор на Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“.
"Преди броени часове Гергина приключи земния си път. Съобщавам го първо на вас, защото за добро или лошо съдбите ви са се преплели с нейната във времето. Светъл път към вечността, майчице! Сърцето ми спря да бие", написа дъщеря й Антония Тончева във Facebook.
Гергина Тончева е родена на 25 декември 1932 г. в с. Садовец, Плевенско. Завършва гимназия в гр. Сандански, а след това - българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
През 1960 г. Гергина Тончева постъпва в новооткритата 91-ва гимназия с преподаване на немски език като преподавател по български език и литература до 1977 г., когато е поканена да заеме длъжността директор на новосъздадената класическа гимназия.
Носителка на орден „Стара планина“ – I степен за изключителния й принос към българската култура и образование. По случай 30 години НГДЕК, е наградена с отличие на СУ „Св. Климент Охридски“.
Преди дни тя, заедно с писателя акад. Антон Дончев, станаха първите носители на Вазовата награда за духовен принос, учредена от трупата на Народния театър.
Glas.bg изказва съболезнования на семейството и близките на Гергина Тончева.
Прочетете още
- 08:15 Трус във ВМЗ - Сопот: Целият управителен съвет подаде оставка
- 22:00 Гризачите стават все по-устойчиви на отрови - задава ли се нова пандемия?
- 21:00 Докато чакаме безопасни пътища: В Казанлък кърпят дупки направо в локвата ВИДЕО
- 00:01 Днес е 26.6.2026 - огледалната дата, която според мнозина сбъдва желания