Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) увери в отворено писмо до правителството, че българският бизнес e готов да наеме на работа украински граждани, които потърсят и получат закрила у нас.

"На база на предишни проучвания, анализи на нивото на безработица и тенденциите на пазара на труда, като се вземе предвид нивото на образование и квалификация, считаме, че на пазара на труда биха могли да се наемат около 200 хиляди украински граждани", се казва в писмото.

Бизнесът обаче обръща внимание на тромавата процедура по предоставяне на международна закрила. Според процедурите такива лица може да започнат работа едва три месеца след подаване на молбата за закрила.

"Предлагаме българското правителство да разработи целева програма, насочена към намаляване на сроковете за получаване на бежански или хуманитарен статут за украински граждани, която да действа за ограничен период от време, като позволи нормални условия на живот и труд на украинските граждани", настояват работодателските организации. Те подчертават още, че държавата трябва да поеме и част от средствата за издръжката за определен период от време.

Междувременно социалното министерство пусна информация за условията, при които граждани на Украйна могат да работят в България:

- ако става дума за хора от български произход, те могат да се регистрират в Агенцията по заетостта със съответните документи, доказващи този произход. Трябва да имат и трудов договор с местен работодател за период от минимум 6 месеца. Още за тези процедури може да се прочете тук;

- украинските граждани имат право на сезонна работа до 90 дни в селското, горското и рибното стопанство, хотелиерството и ресторантьорството в България без прекъсване в рамките на 12 месеца. За целта е необходима регистрация в Агенция по заетостта въз основа на подадена от работодателя декларация. Допълнителна информация може да се прочете тук;

- украинските граждани, които са подали молба за международна закрила и производството не е приключило до три месеца от подаването на молбата поради независещи от тях причини, имат право да работят в България без разрешение за работа до приключването на процедурата. Декларирането на заетостта на украинци, ползващи се с права по Закона за убежището и бежанците се извършва от местния работодател, който ги е наел с трудов договор.

- украинци и членове на техните семейства с предоставено право на убежище или с предоставена международна закрила в България имат право да работят у нас без разрешение за достъп до пазара на труда. Хората, които имат статут на бежанец или хуманитарен статут, могат да се регистрират като търсещи работа в дирекция "Бюро по труда" по постоянен или настоящ адрес на пребиваване.