"Ваксините за Ковид-19 са препоръчителни, което означава, че пациентът може да откаже да направи такава. За хората, които вече са на работа, те могат да обжалват подобен акт от страна на работодателя. Подходът, който е по-правилен, е работодателите да стимулират своите служители да се ваксинират, но не и да ги принуждават. Но в случай, че работодателят предприеме някакви мерки - мога да се оплача в Инспекцията по труда", каза адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.

Тя подчерта, че до нея има такива оплаквания, но от хора, които кандидатстват за работа.

"Като условие за наемане се изисква да бъде поставена ваксина или лицето да е преболедувало и да има антитела. Това е по-различна ситуация. Този въпрос се разисква в цяла Европа. Трябва да се преценява за какъв вид работа става дума. Ако търсите детегледачка за детето ви, което страда от хронично заболяване - съвсем логично е да търсите някого, който е ваксиниран или преболедувал", допълни Шаркова пред Bulgaria ON AIR.

Юристът подчерта, че от друга страна подобни изисквания биха могли да се появят за наемане на медицински персонал в лечебни заведения и домове за стари хора.

Юристът подчерта, че от друга страна подобни изисквания биха могли да се появят за наемане на медицински персонал в лечебни заведения и домове за стари хора.

"Искаме или не искаме, светът се промени през последната година. Наличието на коронавируса принуждава бизнесът да се адаптира към ситуацията", коментира още тя.Шаркова коментира и, че може би ваксината да не е задължителна, но да има предимство при кандидатстване на работа. Това ще бъде нещо като предимството на владеене на чужд език.