Екип от над 10 лекари от различни специалности спасиха живота на 5-годишно момченце от Казанлък. Детето е докарано в старозагорската болница “Тракия” с тежко порязана ръка в областта на китката и дланта, съобщиха от лечебното заведение, съобщава dnes.bg.
На 6 юни вечерта детето играело със сестричката си вкъщи, когато децата случайно счупили остъклената част на холната врата. Парче стъкло пронизало дясната ръка на детето, предизвиквайки разкъсвания на основни връзки в областта на дланта и пръстите и обилна кръвозагуба.
Линейка на спешна помощ веднага отвежда пострадалото дете в болницата, където случаят е поет от съдовите хирурзи д-р Павел Атанасов и д-р Антон Елкин. Те успяват да спрат кръвозагубата и по най-бързия начин да сформират мултидисциплинарен екип от лекари.
“Имаше опасност детето да загуби не само ръката си, но и живота си, тъй като напълно беше прерязана една от основните артерии на ръката в областта на китката и дланта – артерия улнарис, както и един от важните нерви – улнарния нерв. Прерязани бяха и сухожилията на 3-ти, 4-ти и 5-ти пръст”, обясни д-р Павел Атанасов.
Лекарите се обаждат на колегите си неврохирурзи от УМБАЛ “Проф.д-р Ст.Киркович”, откъдето пристигат д-р Божидар Петров, д-р Иван Миндов и доц.д-р Стефан Вълканов. Те успяват да възстановят прекъснатите нерви на детската ръка.
“Това стана под микроскопски контрол с използване на специални увеличителни очила и друга апаратура, с каквато е оборудвана нашата операционна, тъй като нарушените структури са много миниатюрни”, посочи д-р Антон Елкин. След неврохирурзите, той и д-р Павел Атанасов се залавят с възстановяването на прекъснатата артерия улнарис, а колегата им Ортопедично отделение д-р Митко Георгиев зашива прекъснатите сухожилия в ставния апарат на ръката на детето.
На петия ден след инцидента – 11 юни, детето е изписано от отделението по „Съдова и ендоваскуларна хирургия“ с възстановен 95% двигателен обем на ръката. “Малкият пациент има много добър отговор по отношение на възстановените нервни структури като флексия, екстензия и ротация на засегнатите пръсти. Те имат нормална чувствителност, единствено в палеца детето все още чувства леко изтръпване, което се очаква скоро да отшуми”, обясни д-р Павел Атанасов.
Прогнозите са, че детето ще въстанови ръката си на 100%.
Щастливи сме, че успяхме не само да спасим живота на детето, но и да преодолеем опасността то да загуби ръката си, споделиха при изписването на малкия си пациент медиците, взели участие в сложната хирургическа интервенция.