7060 лв. струват на благоевградчани воалите на Моста на влюбените, финансирането е одобрено от експертния съвет, който разпределя средствата във фонд „Култура“, учреден от тази година. В него с решение на ОбС от общинския бюджет се заделиха 200 000 лв., като идеята е да се стимулира активността на граждани и организации да участват в процеса на реализация на културни събития. До момента с 64 440 лв. от този фонд е финансирано провеждането на 8 културни събития в областния център на Пиринско, четири проекта са отхвърлени, а два са в изчакване на решение. Арт инсталацията „Море от любов“  на Моста на влюбените с автор Елизабет Талауер е спечелена и реализирана от сдружение „Толкова близо, толкова далеч“. Справка в интернет показва, че председател на сдружението е Ирина Велкова, шеф на кабинета на ексфинансовия министър Симеон Дянков. Тюлените воали станаха обект на разностранни обществени коментари, а след първия дъжд увиснаха от различни краища. Именно заради проблема с тази арт инсталация експертният съвет е решил в бъдеще да изисква визуализация на проектите, за които това е възможно да се направи, за да се избегнат гафове с парите на данъкоплатците.

Съставът на експертния съвет е от 9 членове, а решенията се взимат с 2/3 болшинство. С решение на ОбС са утвърдени имената на постоянните членове в експертния съвет от местния парламент. Председателското място заема шефът на комисията по култура при ОбС  Ивайло Златанов, а в състава са съветниците Захари Ханджийски, Румяна Кръстева- Джолева и Гергана Янчева. Заедно с тях постоянни членове на експертния съвет от Общинска администрация са Виолета Стойнева, началник-отдел „Култура“, Татяна Николова, началник-отдел „Счетоводство“, и Николай Котев, главен юрисконсулт в общинското дружество „Благоевград фест” ЕООД.  Последните две места са предвидени за независими експерти и като такива на проведените до момента 3 работни заседания са канени Любима Бучинска и Ивелина Кючукова, която не е присъствала на нито едно от тях.

„Първото ни заседание беше през април и бях неприятно изненадана, че още не бяхме приели критерии за оценяване и правила за работа на експертния съвет, а вече имаше депозирани 12 проекта за обсъждане и оценка“, откровена бе БСП съветничката Гергана Янчева. Разбрало се, че процедурата за кандидатстване била стартирана онлайн през интернет страницата на община Благоевград, за да не се губи време до назначаване на членовете на експертния съвет.

„По правилник началото на сесията за кандидатстване трябва да се обяви в ежедневник – местен или централен, което не е направено, затова повдигнах въпроса дали не се нарушава равнопоставеността на кандидатите и да ги ограничаваме“, отбеляза Янчева. Тя посочи още, че протокола от второто заседание подписала с особено мнение, което, странно защо, е заличено на сайта на общината, а причина за реакцията й била, че не се спазвали стриктно процедурите и правилникът и предложенията се допълвали с документи, които не са надлежно входирани. 

В рамките на първата сесия са разгледани 14 проектни предложения. В режим на изчакване са идеите на  Регионалния исторически музей „България в мащаб“ с искане на 6300 лв. и на Кукления театър „Фолклорна магия от Пирин“ за 20 440 лв., които ще се преразгледат на юлската сесия на експертния съвет, след  като в края на май ОбС одобри промяна в устава, като даде възможност и на общински фирми да кандидатстват за дофинансиране на свои проекти.
Реализираните до момента събития в Благоевград, подкрепени от фонд „Култура“, са „Занаят фест“ на Юлияна Попдимитрова , получила 4020 лв., „Jumaya Stage Fest” с 20 000 лв. общинско участие, организиран за втора поредна година от бизнесмена Иван Кацарски, собственик на няколко фирми, в това число с дял и в „Stage bar”, съвместен концерт на дамските камерни хорове „Лира“ и „Наама“ от Израел, който бе с вход безплатен неделя вечерта в зала на АУБ в Благоевград срещу 3000 лв. от общината. Също с помощ от фонд „Култура“ в размер на 12 110 лв. стартира вчера 3D арт фестивал, организиран от Сдружение за изкуство „Арт Юнивърс“ с председател Александър Миловански, който е собственик на заведението „All stars”, мениджър в „Метро“ и който организира аналогично събитие в Благоевград преди няколко години с участие на художници от Сърбия и България. Одобрен е и проектът на музикалната академия „Престо“ на китариста в Биг Бенд Благоевград Станислав Кайчев и половинката му Цветелина Съботинова, които през ноември подготвят съвместен концерт на учениците си с Мария Илиева и Биг Бенд Благоевград, за който получават 8000 лв. от бюджета на общината. С 5200 лв. фонд „Култура“ финансира и представление на НПО „Гестус“ на „Животът, макар и кратък“ от Ст. Стратиев. Субсидия от 5000 лв. експертната комисия е одобрила последно за реализиране на проект на „Пъпиаш“ ЕООД на Надежда Пройкова за модно ревю. За реализацията дружеството е искало 20 759,72 лв., вероятно защото не ги е получило, се е отказало от реализацията и в момента се подготвя ново предложение.

Експертният съвет е отхвърлил идеята на НПО „Гестус“ за финансиране с 9390 лв. на спектакъл „Пеликани в пустинята“, както и проекта на РИМ за изложба „Пеперудите – живи и красиви“, за която са искани 6300 лв. Тази изложба бе осъществена със собствени средства на музея и до момента от билети са върнати половината разходи, коментираха от кметството. Отказ имат и идеята на Александър Терзиев за виртуални турове на кв. „Вароша“, за която авторът се надявал на 4550 лв. подкрепа от фонда, както и предложението на „Вамо“ ЕООД , озаглавено „Една културна година на Благоевград“ с искане за съфинансиране в размер на 18 977 лв.

От дни е отворена втората сесия за кандидатстване с проекти за финансиране от фонд „Култура“. Срокът изтича в края на юни, а през юли експертният съвет отново ще заседава и ще оценява идейните предложения по вече утвърдена точкова система. Според нея таванът е от 65 точки, а право на финансиране получават онези проекти, които наберат минимум 35 точки.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА