Армията няма да подпомага държавните органи при операции за противодействие на заплахи с висока степен на опасност за населението. Предложението военните да се включват в такива операции, залегнало в проектозакона на Министерски съвет за промени в Закона за въоръжените сили, беше отхвърлено на второ четене от депутатите в пленарна зала, предаде Дарик Нюз.
„Идеята е добра, но текстът не е прецизиран“, коментира председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов.
„Това, което гласувахме в зала, армията няма да участва в такива операции. Текстът не беше добре формулиран, нямаше необходимата конкретност и създаваше двусмислие. Точно поради тази причина този текст не беше приет в комисията и армията няма да участва в такива операции, които би трябвало да са отговорност на МВР, по-специално на жандармерията. Сега, друг е въпросът, ако се внесе сериозна конкретика, дефинират се ясно понятията, тогава, да, можем да го премислим. Но, когато не е ясна идеята, няма смисъл да се приемат такива текстове. Това е законопроект на МС. Аз смятам, че по принцип идеята не е лоша, но просто е не добре формулирана. При обсъждането в комисия това беше отчетено и затова направихме това предложение и това предложение отпадна. В края на краищата имаме разделение на властите. Министерски съвет не може да диктува това, което се случва в Народното събрание“, заяви още той.
С промените в Закона за въоръжените сили се създава Съвместно командване на специалните операции. Командването ще бъде пряко подчинено на началника на отбраната.