„Сдружението за гражданско управление и контрол на община Петрич” видимо се умори да диша във врата на местната власт, или пък сметна, че е изпълнило мисията си, защото само 2 г. след основаването си реши да освободи евтиния си общински офис. При това не само да го направи, но и да излезе на печалба от т.нар. си „дейност в обществена полза”. За целта председателят му Кирил Георгиев, наричан обичливо от съгражданите си Киро Петка, входира в Общинската администрация заявление, че вече е отпаднала необходимостта от ползване на помещението от 80,69 кв.м на площада на Петрич, което получи без търг през 2016 г. с договор за 5 г. и месечен наем в размер на 129,10 лв. без ДДС, поради което смята да прекрати договора с общината.

В заявлението обаче Кирил Георгиев е обявил и желанието си общинската хазна да му възстанови „част от разходите, свързани с въвеждане на експлоатация на горепосоченото”. Като доказателство, че сдружението се е охарчило сериозно, докато приведе помещението във вид, достоен за високите цели на сдружението, той е изредил в 38 позиции какво точно е направено в помещението и колко точно струва. От количествено-стойностната сметка е видно, че сдружението е направило доста луксозен ремонт. Например за боядисването с латекс на 189,70 кв.м стени и тавани членовете му са броили 959,28 лв. /по 5,62 лв. на кв.м без овехтяването/, ламинатът им е излязъл по 20,05 лв./кв.м /не че в магазините няма и по 8-10 лв./, за интериорната врата са платили 460 лв., а за дългия само 1,60 м кухненски шкаф – 899,20 лв. Борците срещу местната управа чинно са изредили още, че за „пробиване на улей в тухлен зид – ръчно” са броили на майстора 201,80 лв., при единична цена на 1 м дупка 9,43 лв., както и 140,58 лв. за пробиване на отвори в бетонна цена /по 15,62 лв. на линеен метър/.

В луксозна обстановка поборниците за правда са вършели и естествените си нужди – за моноблока са се охарчили с 236,50 лв. /днес, 2 г. по-късно, това революционно санитарно откритие може да се намери за 70 лв. заедно със седалката/, а за двете смесителни батерии – още 177,50 лв., при положение че една чешма българско производство е около 35 лв.

Финалната сметка, представена от сдружението на община Петрич за осребряване, е за 7693,17 лв., от които НПО-то милостиво е приспаднато 10% овехтяване на WC-то, шкафа и щорите и е ударило чертата над сумата 7495 лв., колкото очаква да му бъдат платени от общинската хазна.

В заявлението на К. Георгиев няма нито думичка по факта, че от месец май 2018 г. сдружението не си е плащало наема на общината и до 10 януари тази година е задлъжняло с 1278,89 лв., към които дължи и лихви за забавено плащане от 48,28 лв. Като се прибавят още 300 лв. за февруари и март т.г., защитниците на гражданското общество в Петрич, обявили се за първи борци срещу корупцията към момента висят на хазната с близо 1600 лв.

Не е ясно на какво основание К. Георгиев е поискал общината да му плати направените подобрения, при условие че в договора за наем на общиски имот, сключен на 27 януари 2016 г. между общината и сдружението, изрично е записано, че „Всички поправки, а не само дребните, отнасящи се до повреди, които се дължат на обикновено употребление, като замърсяване на стени в помещенията, разяждане на кранове, на брави, запушване на комини и други такива, са за сметка на Наемателя. Той има право ЗА СВОЯ СМЕТКА да извърши подобрения на предоставения за ползване имот, които не нарушават цялостта на имота и не понижават стойността му, не изменят функционалността и стабилността на ползуваните сгради след писмено съгласие и изрично разрешение на Наемодателя. За така извършените от Наемателя разходи Наемодателят НЕ ДЪЛЖИ ОБЕЗЩЕТЕНИЕ” /чл. 13 от гл. ІV „Права и задължения” на договора/, както и „Наемателят е длъжен след изтичане на срока на договора или при прекратяването му преди срока да предаде имота на Наемодателя в добро състояние, включително с подобренията” /чл. 16/.

Към този договор няма сключени никакви анекси, които биха дали право на Кирил Георгиев да претендира за направените разходи. Въпреки това на база заявлението на бизнесмена кметът Димитър Бръчков е внесъл в ОбС предложение общината да възстанови част от разходите, свързани с въвеждане на експлоатация на имота, като от сметката за ремонт на сдружението бъде приспаднат невнесеният до 10 януари 2019 г. наем, тоест съветниците трябва да гласуват общината да плати на сдружението 6168 лв.

Предложението на Д. Бръчков е получило пълното одобрение на Комисията по ТСУ, транспорт и екология, председателствана от Владимир Заечки, който е един от предпочитаните от общината изпълнител на общински поръчки. Едва ли е съвпадение обаче, че председателят на сдружението Кирил Георгиев, Заечки и съветникът Александър Василев бяха съпартийци през 2015 г. в листата на „Движение 21” за общински съветници, която въведе ноу-хау в подредбата на кандидатсъветническата листа – с чоп, в който дългите клечки изтеглиха Заечки и Василев.

Всъщност те тримата бяха и сред основателите на въпросното „Сдружение за гражданско управление и контрол на община Петрич”, което бе създадено с цел да бъде бутнат бившият кмет Вельо Илиев с мотив корумпираност на неговото управление. През последните месеци от кметуването на Илиев сдружението успя да си издейства евтиния общински офис, при това след съдебно решение, понеже кметът не бе съгласен да го даде без търг, тъй като същото помещение бе искано и за кафене.

В хода на предизборната кампания за местните избори през 2015 г. Кирил Георгиев използва страницата на сдружението във Фейсбук, за да популяризира предизборната програма на „Движение 21”, чието мото бе „Общината – служител на гражданина, гражданинът – работодател и контрольор на общината!”.

В крайна сметка със или без помощта на НПО-то партийният преврат в Петрич бе осъществен, синият кмет бе сменен с човек на ГЕРБ, а строителите се отцепиха от сдружението в полза на обществените поръчки, които масово печелят. НПО-то обаче не се отчая и се впусна в шеметна дейност в полза на обществото – направи едно общо събрание, публикува на страницата си във Фейсбук няколко некролога, един вестникарски материал за повдигнатите от прокуратурата обвинения срещу Вельо Илиев и възторжен пост, с който честити на члена си Георги Тренчев избора му за председател на Общинския съвет в Петрич. Веднага след това заканите на сдружението в стил „няма да позволим на управниците и дъх да си поемат” стихнаха и то се саморазтури.

Сега точно от Тренчев, съветниците от ГЕРБ и колегите им, които ги подкрепят, зависи дали опитът на „Сдружението за гражданско управление и контрол на община Петрич” да осребри с още близо 7 хил. лв. участието си в смяната на Вельо Илиев ще мине, или не. Гласуването ще е в петък.

ВАНЯ СИМЕОНОВА


  • НПО-то, създадено шумно с обещания да диша във врата на петричката управа, събра на откриването си доста народ, но ентусиазмът му се изпари, след като членът им Г. Тренчев бе избран за председател на ОбС

  • К. Георгиев позира с ексдепутата от ГЕРБ Димитър Танев на откриване офиса на сдружението в присъствието на много строителни предприемачи
  • Д. Бръчков
  • Г. Тренчев