Очаква се 625 души от четирите общини да получт здравни и социални грижи по поцедурата
Общините Благоевград, Банско, Перник и Кюстендил подписаха първите договори за предоставяне на услугата “Патронажна грижа” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Едногодишните договори с кметовете подписа зам. министърът на труда и социалната политика и ръководител на Управляващия орган на ОПРЧР Зорница Русинова. Очаква се 625 потребители за 1 година да получат здравни и социални грижи по домовете си в рамките на четирите общини.
“Вярвам, че проектите ще бъдат успешни, защото “Патронажна грижа” е търсена от населението услуга. Тя надгражда услугите, които сме развивали до момента с личните асистенти, проектите “Независим живот” и “Социален патронаж”, коментира Зорница Русинова.
Тя уточни, че общините се стремят да обхванат максимален брой хора със здравно-социални дейности в домашна среда. “Много често възрастните хора живеят сами или в малки населени места и често имат нужда от превантивни дейности от здравен характер. Затова услугите ще се изпълняват до 2 часа на ден”, допълни зам. министърът.
Основната цел на операцията “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 2” е да подобри качеството на живот и възможностите за социално включване на възрастните и хората с увреждания чрез осигуряване на мрежа от интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда и изграждане на подходящ капацитет за предоставянето им. Общият бюджет на процедурата е 45,7 млн. лева. Осигуряването на интегрирани услуги за възрастните и хората с увреждания е част от Плана за действие 2018-2021 г. в изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа. От началото на настоящия програмен период по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” са програмирани близо 287 млн. лв. за реализиране на процесите по деинституционализацията на възрастните хора.