Преди седмица от Министерството на здравеопазването обявиха, че потвърдените случаи на морбили в Пернишко са 3. Ако бъде потвърдена диагнозата на момчето, това ще е четвъртият заболял от опасната шарка. От здравната инспекция са регистрирани и 38-годишен пациент с хепатит В и 70-годишен с хепатит Е. Един човек на 31 г. се е заразил с туберкулоза, три са случаите на ентероколит, 25 на варицела и 2 на скарлатина.
Родители от Радомир са обезпокоени, че секретите за скарлатина излизат от лабораторията чак след седмица и така болни и вирусоносители остават в клас и заразата.
“Моето дете е в трети клас и за четвърти път трябва да правим гърлен секрет. Слава Богу, досега резултатът не е бил положителен! Много от децата в неговия клас бяха носители на бактерията на скарлатина, други се разболяха. Сигурна съм, че всички вие като родители сте наясно относно лечението и последиците, които може да има, особено при момчетата, след боледуване от скарлатина”, притеснява се една от майките Е. Велкова.
Според Диана Костадинова началото на проблема е РЗИ, или институцията, която отговаря за заразните болести!
”Едно време са пращали служители, които са взимали на всички контактни деца едновременно гърлен секрет и са изолирали по най-бързия начин болните и носителите. Елементарно и ефективно, но вече не се случва. Според мен училището прави необходимото, като уведомява в писмен вид родителите, но не се взимат мерки бързо. Не всеки родител има време да реагира, а и бързите тестове не са безплатни. Микробиологията, която се покрива от касата, става готова след седмица, и така се въртим в един омагьосан кръг”, коментира Костадинова.
Родители са на мнение, че секретите трябва да се вземат едновременно на всички деца и веднага да бъдат изолирани болните и вирусоносителите, като касата трябва да заплаща и бързите изследвания.