Престижната класация „Най-добрите болници“ постави на първо място в Югозападна България за 2018 година по качество на услугите, технологии и квалифициран персонал благоевградската 

Национално проучване сред пациенти и лекари класира благоевградската болница за „Най-добра болница в Югозападна България“ за 2018 година, класацията  е организирана от Българска болнична асоциация и Investor media group. Разговаряме с директора на МБАЛ – Благоевград д-р Огнян Митев в навечерието на Световния ден на здравето за успехите и проблемите в лечебното заведение, което управлява за пета поредна година.  В МБАЛ – Благоевград се лекуват пациенти не само от Благоевградска област, а и от съседните региони, сред тях от Рилското корито и Дупница.

Д-р Огнян Митев заема ръководния пост в лечебното заведение от февруари 2015 година, преди това в продължение на три години бе зам. директор по лечебната дейност, от април 2009 година до заемането на длъжността директор бе началник на акушеро-гинекология. Той притежава сертификат за гинекологична лапароскопия, придобит при проф. д-р Горчев.

– Д-р Митев, след заемането на управленския пост не се разделихте с професията и продължавате да работите в родилна зала, разкажете кога стартира трудовата Ви кариера?

  • През 1986 година постъпих на работа в МБАЛ – Благоевград, първоначално в продължение на три години като млад лекар обслужвах пациенти в хемодиализа, моето желание бе да специализирам акушерство и гинекология.

ПРЕДИ 30 ГОДИНИ ЗАПОЧНАХ РАБОТА В РОДИЛНА ЗАЛА И ОСТАНАХ ДА РАБОТЯ В ТОЗИ СЕКТОР.

Смело мога да твърдя, че колективът в акушеро-гинекология е задружен и запазен през годините, нашата работа е екипна, съпроводена с много адреналин и изисква добра работна атмосфера, взаимно уважение и доверие помежду ни. Акушерките  също са добри професионалисти, както и колегите от неонатология, които поемат първите грижи за новороденото. Добрата апаратура и утвърдените специалисти са важни в работния процес. През изминалите години се разкриха нови болници в Югозападна България, но МБАЛ – Благоевград е болница с дългогодишна история и традиции, с доказано качество на здравеопазване и продължава да се представя добре сред регионалните болници в страната.

  • Д-р Митев, проучване постави на първо място МБАЛ – Благоевград в Югозападна България за 2018 година, по какви критерии е класацията?
  • Класацията покрива най-важните критерии за болнични заведения относно технология, специализация, персонал и качество на услугите. Изработена е на база многокомпонентен индекс (модел) за оценка. Индексът обхваща 4 основни стълба: проучване сред пациенти на болничните заведения, проучване сред лекари, сред мениджмънта на болнични заведения и анализ на обективни критерии на болниците (ниво на акредитация, брой хабилитирани специалисти, брой операции и др.).

КЛАСАЦИЯТА ОТЛИЧИ НАЙ-ДОБРИТЕ ЛЕЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ В 7 РАЙОНА НА СТРАНАТА – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен, Южен централен, Югоизточен и София.  За всеки регион в съответната специализация са излъчени най-добрите лечебни заведения. Целта на националната класация е да създаде обективна методология и унифициране на стандартите, по които се оценява здравният сектор в България. Регионалната класация се районира на териториален принцип (6 + 1 района в страната). В проучването участват над 200 болници.

Конкурентоспособността на болниците е оценявана от лекари, представителите на системата на здравеопазването и на бизнеса. Първото място за нашата болница е в Югозападен район, в категориите хирургия със завеждащ д-р Димитър Димитров, акушеро-гинекология начело с д-р Румяна Костадинова, УНГ/отоларингология/ с началник д-р Раиса Гнутова, ортопедия с началник д-р Стоян Папочиев.

  • Колко лекари работят в МБАЛ – Благоевград?
  • Пациентите в областната болница на Пиринско се обслужват от 116 лекари, от тях 85 са с придобита специалност. Новоназначени са 28 млади лекари, от тях само трима не са зачислени за специализация. Големият брой новоназначени лекари, директно от студентската скамейка, показва, че лекарите искат да работят в България, и по-точно в МБАЛ -Благоевград.

НАШАТА БОЛНИЦА Е БАЗА ЗА ОБУЧЕНИЕ НА СПЕЦИАЛИЗАНТИ, КОИТО РАБОТЯТ В РАЗЛИЧНИ ОТДЕЛЕНИЯ,

най-желаните специалности са „Акушерство и гинекология”, „Детски болести”, „Ортопедия”, млади колеги се обучават и в други отделения. 

Добрата новина е, че има приемственост и лекар с утвърден опит обучават младите колеги, които постъпват директно от студентската скамейка. Основната ни задачи  е да гарантираме качеството на лечение на пациента с добри професионалисти, които лекуват на световно ниво. Болничният персонал е 489 здравни работници, те са разпределени в 27 болнични отделения, от тях 16 със стационар /за лежащо болни/. Важно е да бъде положена максимална грижа към пациентите, за да може болницата ни да бъде конкурентоспособна. Трябва да се подобри информираността между лекарите и пациентите. Хората, които търсят за първи път помощ, не знаят какво искат и тук е мястото на лекаря, който трябва да даде една много ясна и разбираема информация какво предстои, какви са стъпките, през които трябва да се мине. Пациентите по време на хоспитализацията трябва  да бъдат информирани за правата им в лечебните заведения – от постъпването, по време на диагностиката и назначаване на терапия.

Надявам се с професионализъм и отзивчивост да спечелим нашите съграждани. Вярваме, че в дългосрочен план ще върнем вярата на пациентите, нашата основна роля е да осигурим най-доброто обслужване на всеки пациент с провеждане на качествено лечение и да допринесем за благополучието на хората.

И накрая, но не на последно място, искам да поздравя с професионалния празник всички здравни работници със Световния ден на здравето – 7 април. Пожелавам на всички колеги здраве и оптимизъм в отговорната професия, да работим заедно с общи усилия и всеотдайно в името на пациентите.

Разговаря СЛАВА ИВАНОВА

  • Главната сестра В. Стефанова/вдясно/ заедно със старшата акушерка К. Пандалиева по време на тържество
  • Болничният директор по време на ритуал в акушеро-гинекологично отделение