“Бившият депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев е осъден ефективно на 2 години. Ще лежи в Самораново. Проверете случая. Чакаме статиите ви”. Такъв сигнал постъпи на електронната поща на в. “Струма”, който обаче се оказа фалшив. Проучването ни установи, че все още няма влязла в сила присъда за гоцеделчевския ексдепутат от ГЕРБ, чийто имунитет бе свален по искане на главния прокурор, след като стана подсъдим за ПТП със загинал пешеходец, заради което напусна и парламента. Към момента има две осъдителни присъди на първа и втора инстанция.
На 25 март 2018 г. Окръжен съд – Благоевград определи наказание на Димитър Гамишев от 2 години условно с 3-годишен изпитателен срок, както и лишаване за 3 години от шофьорска книжка. На 20 ноември 2018 г. Софийски апелативен съд потвърждава присъдата, която защитата обжалва пред ВКС и за 21 май е насрочено съдебно заседание.
Димитър Гамишев бе изправен на съд, след като по непредпазливост на 27 ноември 2014 г. на пътя за село Копривлен е блъснал с джипа си “Хюндай” Иван Жбантов. По същото време той бил на разходка с двамата си братя да нагледат нивите си в местността Кавака. Те забелязали, че край пътя багер изкопава пръст от ската и тъй като там се намирало старо гробище, отишли да попитат багериста защо копае. Докато пресичали пътя, от десния завой се появил джип. Шофьорът ги видял в последния момент и предприел аварийно спиране. Атанас Жбантов чул свистенето на гумите и когато се обърнал, видял брат си на земята. Пострадалият е откаран в болницата, след което е транспортиран за лечение в “Пирогов”, където починал след около месец. Аутопсията на съдебния медик установява, че причината за смъртта е съчетаната пътнотранспортна травма, и след проведено разследване Димитър Гамишев е обвинен за причиняване по непредпазливост на смъртта на пешеходеца.
На процеса в Окръжен съд бяха разпитани свидетели и са приети две автотехнически експертизи. Заради противоречия между единичната и тройната експертиза по отношение на скоростта на автомобила бе допуснато арбитражно заключение от вещото лице проф. Карапетков. Според неговите изчисления шофьорът на джипа “Хюндай” е карал със скорост около 63 км/час и когато видял хора на пътното платно, натиснал аварийно спирачки и завил волана наляво. Единият от тях – Атанас Жбантов, е успял да се спаси, но брат му Иван е бил ударен. Вещото лице е приело, че ударната сила е била напред и надясно, на около 10-20 см от осовата линия в дясната лента. Водачът е реагирал със закъснение от 1 секунда, автомобилът се е движил върху почистен асфалт, не е загубил устойчивост и не попада в така наречената “опасна зона”.
Механизмът на пътнотранспортния инцидент бе онагледен от компютърна симулация. Адвокат Мария Михайлова поиска експертизата да не се приема, тъй като е непълна, а вещото лице е работило избирателно – без да вземе предвид наличието на багер и зацапването на дясната лента за движение, без да отчете големината на парчетата от автомобила, които са изпаднали при сблъсъка, а изчислението на удара не кореспондирало с движението на пешеходците. Всичко това било в ущърб на подсъдимия, поради което защитата поиска нова тройна експертиза, но прокурор Ирина Аспарухова и адвокат Пенко Ненов, представляващ гражданските ищци, не се съгласиха.
Съдебният състав, председателстван от Атанас Маскръчки, прие експертизата на проф. Карапетков и отказа да назначи нова, след което не уважи новите доказателствени искания на защитата – да се провери дали ПТП-то е станало в населено място и кой е собственик на пътя – общината или държавата.
С мотива, че автотехническата експертиза на проф. Карапетков е непълна, а механизмът на телесните повреди е неясен, защитата атакува присъдата пред САС.
Прокуратурата счита присъдата за правилна и законосъобразна и настоява да бъде потвърдена. Съдебният състав, председателстван от Калин Калпакчиев, счита доводите на защитата за неоснователни и споделя изцяло изводите на първоинстанционния съд, който при преценка на отегчаващите отговорността обстоятелства – административни наказания за нарушения на Закона за движението по пътищата, и на смекчаващите – липса на предишни осъждания, добрите сведения за личността му, приноса на пострадалия за настъпване на произшествието, доколкото е пресичал пътното платно на необозначено за това място, е отмерил наказание на Димитър Гамишев около минимума – 2 години условно с 3-годишен изпитателен срок.
В хода на делото наследниците на Иван Жбантов не са предявили иск за обезщетение, тъй като предпочитат да заведат гражданско дело след приключване на наказателния процес. Така че каква ще е окончателната присъда за Д. Гамишев, ще стане ясно чак след 21 май.
Във вторник репортер на “Струма” се свърза по телефона с г-н Гамишев, който обеща в по-късен час да коментира темата, но след това не отговори на обажданията.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА
Напишете коментар