ГЕРБ отвя БСП в Благоевградска област с огромната преднина от над 15%, при очаквана разлика от около 7% в страната. Това показват данните на РИК – Благоевград при 95,20% обработени протоколи от секционните избирателни комисии в региона след евровота в неделя. Точните числа са 36.69% за кандидатите на ГЕРБ за Европейския парламент, зад които стоят 33 626 бюлетини, и 21.48%, или 19 687 гласа, за “БСП за България”.
Третата политическа сила в Пиринско е ДПС, която е взела 19,39% – за Движението са гласували 17 774 гласоподаватели. Четвърти са ВМРО-БНД с 8.63%, или 7905 бюлетини. Последно в петицата отличник е дясното обединение “Демократична България” /Да, България и ДСБ/ с водач Радан Кънев, за когото са гласували 3262-ма избиратели и с бюлетините си са му формирали резултат от 3,56%.
Партията на депутата Веселин Марешки “ВОЛЯ – Българските родолюбци” е завоювала 2.64% от доверието на избирателите в Благоевградска област – бюлетините за нея са 2415.
Твърд 1.00% е заковала бившата столична кметица Десислава Иванчева, която си водеше кампанията от ареста – за независимата кандидат-депутатка вота си са дали 918 души от областта. Веднага след нея с 0.86% е другият независим кандидат за депутат в Брюксел Минчо Куминев /788 гласа/, а с 2 стотни под неговия резултат се е наредила коалицията “Път на младите” /НДСВ и Новото време/, чийто резултат е 768 гласа, или 0.84%.
Пълен погром в Пиринско на евроизборите са претърпели другите 2-ма управляващи в момента страната политически лидери Волен Сидеров и Валери Симеонов. “Атака” едва е успяла да събере 610 гласа /0,67%/, а “Патриоти за Валери Симеонов” /НФСБ и Средна европейска класа/ са само с 540 бюлетини, или 0,59% от гласовете. Сравнението с вота за Иванчева говори още по-зле за тях.
Резултатите на “Коалиция за България”, под каквото име се регистрира президентската партия на Георги Първанов АБВ, трудно биха послужили на социалистите за оправданието, че са й откраднали гласовете – коалицията е взела в Благоевградска област само 590 гласа, равняващи се на 0,64%, тоест дори да е имало объркване с предишното име на БСП, с което тя участва на парламентарните избори през 2015 г., то е по-скоро инцидентно.
От останалите участници в евровота най-много гласове е получила независимата кандидатка Ваня Григорова – без да прави всякаква кампания в региона, за нея са гласували 329 души /0,36%/.
Другите играчи за кресла в Брюксел са със следните резултати в Пиринско:
“Партия на зелените” е с 212 гласа /0,23%/, ПП “Волт” е завоювала 100 гласа /0,11%/, независимите кандидати Николай Ненчев и Венислава Атанасова са съответно с 218 и 125 бюлетини в тяхна полза, ПП “Възраждане” е спечелила 571 гласа /0,62%/, “Възход” е със 169 гласа /0,18%/, ДОСТ – 209 гласа /0,23%/, “Пряка демокрация” – 87 гласа /0,09%/, а “Глас народен” на певеца Светльо Витков е получила 152 бюлетини, или 0,17%. В групата на тотално провалилите се в Пиринско са още Движение “Заедно” – 203 бюлетини /0,22%/, “Българско национално обединение” – 86 гласа /0,09%/, и Движение “Презареди България” на Николай Бареков, чиито 154 бюлетини са му донесли 0,17%.
За почетното последно място борбата е между независимия Христо Симеонов /69 гласа/ и партията на Татяна Дончева “Движение 21”, за която са гласували само 76 човека. И за двамата статистиката е определелила 0,08% от гласовете на участвалите във вота от региона.
За сметка на крехките резултати за Симеонов и Дончева, 2341 гласоподаватели са отбелязали в бюлетината си “Не подкрепям никого”.
Според отчетените сумарни данни в РИК на база обработените протоколи на 536 секции, при общо в областта 563 разкрити СИК-а, с право на глас в изборния ден са били 291 762-ма, а са гласували едва 97 478 души, което прави 33,4% избирателна активност – доста под средната за Европа, изчислена на повече от 50%.
3494 е броят на недействителните бюлетини, намерени в урните в региона. Най-много такива са подадени за ГЕРБ – 397, следвани от БСП – 274, и ДПС – 212, но това са и партиите, които са получили най-много гласове в областта.
На тези избори преференциите са ползвани хаотично, без ясното съзнание, че с тях даден кандидат може да измести някой друг, показва справката. Видимо целенасочено избирателите са вписвали по препоръка на съответната партия преференции само срещу имената на Мария Габриел от ГЕРБ, която е събрала 5294 гласа, Елена Йончева от БСП с 2852 преференции и Ангел Джамбазки от ВМРО, чието име е посочено в 2288 бюлетини. Преференции обаче има срещу почти всички останали кандидати.
В листата на ГЕРБ прави впечатление, че Асим Адемов води сериозно по брой предпочитания с 1780 гласа пред Андрей Ковачев – 664 преференции, и Андрей Новаков – 1427. Сред останалите кандидат-депутати с по-сериозна персонална подкрепа са Лиляна Павлова от ГЕРБ – 2726 преференции, и съпартиецът й Емил Радев, за когото са гласували 2004-ма.
В листата на “БСП за България” Сергей Станишев е получил 3 пъти по-малко преференции от бившата си любима Е. Йончева – за него са гласували само 1094 души. С 9 по-малко са гласовете за Радан Кънев. Водачът на “патриотите” В. Марешки е обрал почти влички преференции при гласувалите за неговата партия – 438, докато колегата му в НС Валери Симеонов е пожелан за евродепутат едва от 133-ма избиратели.
Гласувалите за ДПС почти не са използвали преференции.
Преглед на протоколите от секциите показват, че като правило градовете с кметове от ГЕРБ в областта са подкрепили листата на същата партия за евровота.
ГЕРБ е водеща партия в Банско пред БСП и ВМРО, като изненадите тук са многото бюлетини, дадени в почти всички секции за “Воля” и преференциите за Иван Кръстев от БСП. Същата е конфигурацията на трите партии и в Симитли, както и в Петрич. Така е дори в петричкото с. Коларово, където живее най-популярният в общината социалист Димитър Капитанов. На принципа “Никой не е пророк в собственото си село”, и в 3-те секции в Коларово ГЕРБ води на БСП, а крайният резултат е 259 на 150 гласа.
В областния център Благоевград ГЕРБ е първа политическа сила, но разликата й с БСП е доста по-малка от общите 15% за региона. В няколко от градските секции партията на Радан Кънев дори се е изравнила по гласове с тези, дадени за ВМРО. “Атака” и Валери Симеонов фигурират с по 1-2 гласа в протоколите от СИК-овете, но по-често с 0 отчетени действителни гласа. ГЕРБ губи битката за Брюксел само в секцията, открита в благоевградския арест – от 14-те гласували арестанти само 3-ма са пуснали бюлетина за ГЕРБ, 2-ма солидарно са дали вота си за арестуваната кметица Иванчева, а най-много гласове е получил Марешки – 4 на брой.
В благоевградското с. Падеш, откъдето е родът на общинския кмет Атанас Камбитов, в единствената избирателна секция БСП има 41 гласа, ГЕРБ е далеч зад социалистите с 27 бюлетини, а 10 души са гласували за ДПС. Падежлии са дали най-много преференции на Е. Йончева.
Аналогично е положението и в с. Бело поле, чийто кмет Иван Стойчев е от ВМРО – тук войводите са едва на втора позиция с 43 гласа след ГЕРБ, за която са пуснати 84 бюлетини.
Доста изненадващ е резултатът от гласуването и в благоевградското с. Изгрев, където първа политическа сила е ДПС с 39 гласа, след нея са ГЕРБ с 31 гласа, БСП с 25 и ВМРО с 19.
Белица е с най-висок процент гласували за Движението, плюс това нейна е и най-голямата изборна активност в цялата област. Общо в общината при 4788 гласували 3629 са дали вота си за ДПС, ГЕРБ има само 420 гласа, а на БСП са по-малко от 300. Специално в града ДПС води с близо 200 гласа на ГЕРБ и БСП, взети заедно.
ДПС е първа сила и в останалите общини с мюсюлманско население в областта – Якоруда, Сатовча и Гърмен.
В Сандански, където най-често са посягали към листата на ГЕРБ, ВМРО е завоювала безспорен успех само в секцията, пратена да обслужи стационарно болните в местната Югозападна болница – там войводите са първи с 9 бюлетини, следвани от 7 за ГЕРБ и 3 за БСП.
Категорично БСП бие в червените общини Гоце Делчев и Кресна, чиито кметове са от левицата. В Хаджидимово, където с хартиена бюлетина за себе си гласува еврокомисарката със слабост към цифровизацията Мария Габриел, вотът в секциите е предимно за ГЕРБ.
ВАНЯ СИМЕОНОВА